Sabah USA webTV

06.03.2012Teknoloji

Pentagon'dan koşan robot

Dünyanın en hızlı koşan kara hayvanı çitadan esinlenerek geliştirilen bir robot, saatte 29 kilometre hıza ulaşarak rekor kırdı.

Pentagon'a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA)'nın finanse ettiği ve ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Boston Dynamics adlı şirketin geliştirdiği 'Çita', şu ana kadar üretilen 4 bacaklı robotların en hızlısı olarak kayıtlara geçti. Proje, DARPA'nın teorik ve deneysel robot bilimi programı kapsamında yürütülüyor.

Boston Dynamics'ten yapılan açıklamada, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)'nin 1989 yılında geliştirdiği iki bacaklı robotun 21 kilometre hızla koşabildiği hatırlatıldı. Şirket, robot Çita'nın ise saatte 29 kilometre hıza ulaşabildiğini ve bu alanda rekor kırdığını bildirdi.

Boston Dynamics robotik bilim bölümü şefi Alfred Rizzi, amaçlarının Çita'yı laboratuar ve doğal çevre şartlarında daha hızlı koşabilir hale getirmek olduğunu söyledi. Rizzi, "Çita'yı 80 kilometre hıza ulaşabilen bir koşu bandında denedik. Ancak mümkün olan en kısa zamanda doğal çevreye çıkarmak istiyoruz. Robotların ne kadar hızlı koşabileceklerine dair limitleri anlamak için çabalıyoruz" dedi.

DARPA ile Boston Dynamics, h'lihazırda Amerikan piyadelerinin savaş bölgelerinde yüklerini taşımaları için BigDog ve AlphaDog adlı iki köpek robotu üzerinde de çalışıyor. Çita'da denenmekte olan ileri teknolojinin bu iki robota uygulanabileceği kaydediliyor.

Günümüzde Afrika'da ve Ortadoğu'nun bazı bölgelerinde yaşayan gerçek çitalar, saatte 120 kilometre hızla koşabiliyor. 500 metre bu hızını koruyabilen çita, 0'dan 100 kilometre hıza sadece 3 saniyede çıkabiliyor.
Puan: