Sabah USA webTV

12.03.2012Amerika'da Yaşam

Konya'da BM rüzgarı

Birleşmiş Milletler HABITAT Birimi tarafından düzenlenen sürdürülebilir kentleşme toplantısında model şehir olarak Konya kenti konuşuldu.

Toplantıya katılan Amerikalı akademisyenler ve kentleşme uzmanları Konya kentini her açıdan ele alarak Konya'nın şehirleşme başarısını övdüler. Konya'yı hem tarihsel dokuya sahip çıkan hem de modern kentleşmenin gereklerini yerine getiren bir şehir olarak tanımlayan uzmanlar Konya'nın sosyal projelerdeki başarısına da değindiler. Kültür ve turizm alanında Konya'nın potansiyeline dikkat çeken konuşmacılar Konya'nın tüm dünyanın tanıdığı bir şehir olması gerektiğini vurguladılar.

BM Habitat yöneticilerine ve kentleşme uzmanlarına bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 9 bin yıllık tarihi olan Konya'nın modernlikle geleneğin uyum içinde yaşatması bakımından eşine az rastlanır bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Akyürek, Konya'nın tarihi ve kültürünün yanında sanayi, eğitim, turizm, sağlık alanlarında geliştirilen projeler ile sürdürülebilir kentleşmeye örnek bir şehir haline geldiğini belirtti. Akyürek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak sürdürülebilir kentleşmeyi önemsediklerini ve yapılan projeleri BM bünyesinde sunaktan memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Video: Enes Özdil

Puan:5