Sabah USA webTV

17.05.2011Kültür Sanat

Brad Pitt ve Sean Penn bu filmde bir araya geldi!

ABD'Lİ üstad Terrence Malick'in sabırsızlıkla beklenen Hayat Ağacı/The Tree of Life filmi dün sabah Cannes Film Festivali'nde yapılan basın gösteriminde yuhalanmalar ve alkışlarla karşılandı.

Film, 1950'ler ABD'sindeki üç oğullu bir ailenin yaşadığı kaybı; doğuş, büyüme ve ölümü kozmik bir varoluş bilinciyle anlatıyor.

Kimilerine göre başyapıt olan film, kimilerine göreyse izlemesi şahane ama dini referanslara boğulan ruhani bir parfüm reklamı kıvamında. Atilla Dorsay'ın sözleriyle: "Basın gösteriminin sonunda alkışlarla ıslıkların birbirine karışmasından da belli olduğu gibi, filmin ödüle ulaşması da zorlaştı."

36 yılda çektiği beş filmle efsane katına ulaşan sinemacının Hayat Ağacı üzerine yıllardır çalıştığı biliniyor.

En iyi yönetmen ödülü aldığı Days of Heaven'dan 32 yıl sonra yeniden Altın Palmiye yarışına dönen Malick'in gösterim sonrası yapılan basın toplantısına katılmayacağı önceden açıklansa da, başrol oyuncularını yalnız bırakması gazetecileri hayal kırıklığına uğrattı. Dolayısıyla ilk gelen sorular da Malick'in neden ortaya çıkmadığı üzerineydi. Filmin yapımcılarından Sarah Green'in, "Aslında çok utangaçtır. Kendisi yerine filmin konuşmasını ister" sözleri basın toplantısının moderatörü Henrry Behar tarafından bile ikna edici bulunmadı.

Puan: