Sabah USA webTV

16.05.2011Teknoloji

Böyle kütüphane görülmedi!


ABD'nin Chicago kentinde, klasik kitap rafları yerine robotik sistemlerin yer aldığı bir kütüphane yapıldı.


'Geleceğin kütüphanesi' olarak nitelendirilen tesisteki 3,5 milyonu aşkın eser, yeraltındaki gizli bölmelerde tutuluyor. Kitaplar, tamamen bilgisayarların kontrolündeki vinçlerle hızlı bir şekilde okuyucuya ulaşıyor.

Chicago Üniversitesi bünyesinde inşa edilen ve resmi açılışı bugün yapılacak olan The Joe and Rika Mansueto Kütüphanesi, bilinen bütün kalıpların dışına çıkarak bu alanda yeni çığırlar açıyor. İnsanların araştırmalarını hızlı ve pratik bir şekilde sürdürmeleri için dizayn edilen binada, kitaplar yerin altındaki devasa depoda bulunan 20 metre yüksekliğindeki kapalı bölmelerde tutuluyor.

Kitapların düzeni, aradığını nerede bulacağını düşünmekle vakit kaybeden araştırmacıların işini kolaylaştıracak bir robotik sistem tarafından sağlanıyor. İnternete bağlı herhangi bir bilgisayarda, kitabın kütüphanedeki yerini öğrenen kullanıcının komutuyla robot vinçler devreye giriyor.

Vinç, yerin altındaki depodan seçili bölmeyi çıkararak kitabı okuyucuya ulaştırıyor. Bu sayede araştırmacı, raflar arasında dolaşarak vakit kaybetmiyor.

Yeraltındaki dev bölmenin üstüne inşa edilen 800 metrekarelik ana çalışma alanı, 700 panelden oluşan camla kaplı bir kubbe şeklinde. Bu da tesise modern bir görünüm veriyor. Üniversite yönetimi, sahip oldukları bütün kitapların önümüzdeki aylarda buraya aktarılacağını bildirdi. 2008'de yapımına başlanan kütüphane, yaklaşık 25 milyon dolara mal oldu.
Puan: