Sabah USA webTV

22.02.2012Amerika'da Yaşam

Başkan Obama Blues da söyler!

Kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimleri öncesi kamuoyu desteği yüzde 50'nin üzerine çıkan ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray'da düzenlenen bir müzik etkinliği sırasında bir blues parçası söyleyerek başarısının keyfini sürdü.

Blues dünyasının efsane ismi 86 yaşındaki B.B King'in yanı sıra Buddy Guy, Jeff Beck, Keb Mo, Troy ''Trombone Shorty'' Andrews, Gary Clark Jr. Warren Haynes, Derek Truck, Shemekia Copeland ve Susan Tedeschi gibi müzik dünyasının genç, yaşlı önemli isimlerinin sahne aldığı geceyi ünlü film sanatçısı ve şarkıcı Taraji P. Henson sundu.

Müzik dünyasının ünlü isimleri bir bir sahne alarak blues dünyasının ünlü parçalarını seslendirdiği sırada gözlerini kapatarak kendilerini müziğin ritmine kaptıran Obama ile eşi Michelle Obama'nın zaman zaman parçaları oturdukları yerden mırıldandıkları görüldü. Gecenin son şarkısını anons etme görevi de Obama'ya düştü. Son zamanlarda Obama'nın, ünlü şarkıcı Al Green'in bir şarkısını söylediğini duyduğunu belirten Buddy Guy'ın ''devam etmek zorundasınız'' diyerek Obama'yı özendirmesi üzerine mikrofonu eline alan Başkan ''Sweet Home Chicago'' adlı şarkıyı söylemek zorunda kaldı.

Şarkının ''Come on baby don't you want to go'' adlı nakaratını iki kez söyleyen Obama, mikrofonu kısa bir süre için, B.B King'e bıraktı. Şarkının son bölümünde ise mikrofonu B.B King'den alan Obama, şarkıya adını veren ''Sweet Home Chicago'' kısmını tek başına seslendirdi. Obama çiftinin katıldığı blues konseri Beyaz Saray'da yapılacak "Beyaz Saray'da Performans'' adlı bir dizi müzik etkinliğinin bir bölümünü oluşturuyor.

Konserler dizisinin ABD'deki siyahların tarihine adanmış bölümü ABD TV ağı (PBS) tarafından 27 Şubat Pazartesi yayımlanacak.

Puan: