Sabah USA webTV

02.03.2013Video Haber

Davutoğlu'na Siyonizm sorusunu soran yine o gazeteci!

Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry'ye, Erdoğan'ın 'siyonizm' açıklaması soruldu. Soruyu soran gazetecinin ise daha önceden Erdoğan'ın İsrail'e yönelik "terörist devlet" açıklaması nedeniyle, ABD Dışişleri Sözcüsü Nuland ile tartışmaya giren Matthew Lee olduğu ortaya çıktı.

Resmi ziyaret için Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Kerry'ye yöneltilen ilk soru Erdoğan'ın 'siyonizm' ile ilgili yaptığı açıklama oldu.

ABD'li bakana bu soruyu soran isim ise Associated Press (AP) muhabiri Mathew Lee'ydi.

Matthew Lee ismi daha önceden ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland ile girdiği bir tartışmayla gündeme gelmişti. Lee, günlük basın brifingi sırasında Nuland'dan, Gazze operasyonu nedeniyle İsrail'e "terörist devlet" diyen Erdoğan'ın sözlerini yorumlamasını istemişti.

Nuland, ABD'yi Erdoğan'a karşı sessiz kalmakla suçlayan gazeteciye net yanıt vermekten kaçınarak ''Her iki tarafta da gerginliğin azaltılmasına yönelik söylemlere odaklanmış durumdayız. 'Şu şunu dedi, bu bunu dedi' üzerinde ayrıntılara girmeyeceğim'' ifadesini kullanmıştı.
Puan:5