Sabah USA webTV

01.12.2012Video Haber

Abbas'a Türkevi'nde tebrik!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin'in 138 "evet" oyuyla BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsünü kazanmasına ilişkin, "Bu sonuç, uluslararası toplumun bir çağrısıdır" dedi.

Filistin'in BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsünü kazanmasının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katılımıyla New York Türkevi'nde resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyonda konuşan Davutoğlu, bu binada çok resepsiyona katıldıklarını ancak bu akşamkinin en anlamlı ve en tarihi resepsiyon olduğunu belirterek, "Bu Filistin halkının zaferidir. Bu zafer, Filistin halkının kutsal toprakları için hayatlarını veren şehitlerindir. Hayatını verenleri, yakınlarını, Batı Şeria'da ve de Gazze'de yaşayan bütün Filistinlileri selamlıyorum" dedi.

Kararın 138 oyla kabul edildiğini hatırlatan Davutoğlu, "Bu sonuç, uluslararası toplumun bir çağrısıdır. Öte yandan sadece 9 ülke hayır oyu verdi. Bu sadece bir başlangıç. İnşallah Filistin'in bayrağının bütün BM kuruluşlarında tam üye olarak dalgalandığını da göreceğiz" diye konuştu.

Abbas'a, Türkiye'nin her zaman Filistin halkının yanında ve tarafında olacağını söyleyen Davutoğlu, "Çünkü sizin tarafınız tarihin doğru tarafında" dedi.

Video: Enes Özdil

Puan: