USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Yahya Bostan
  • Haber giriş tarihi: 02 Ekim 2017 Pazartesi 11:21
  • Güncelleme saati: 11:21

Barzani ne zaman istifa edecek?

Irak'ın kuzeyinde 25 Eylül'de yapılan referandum bölge ülkelerinin dikkatlerini bu noktaya çekti. Türkiye, İran ve Irak'ın itirazlarına rağmen gerçekleştirilen referandum sonrasında yaşananlar bölgenin yeni gelişmelere gebe olduğunu gösteriyor.

IKYB Başkanı Mesut Barzani'yi referanduma hangi gerekçelerin ittiği soru işareti. Ancak her halde IKYB lideri referandumun ardından yaşanacakları hesaplayarak bu sürece girmiştir. Nitekim referanduma Ankara, Tahran ve Bağdat'ın tepkisi sert oldu. Suriye nedeniyle aralarında soğuk rüzgarlar esen bu üç ülke aralarındaki tüm sorunları derin dondurucuya koydu ve Irak'ın toprak bütünlüğü için adeta seferber oldu.

Ankara'nın tavrı net. Referandumu ve sonuçlarını yok hükmünde gördüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin itirazlarına rağmen referandumu gerçekleştiren IKYB yönetiminin bedel ödeyeceğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım MGK toplantısında ele alınan yaptırım ve önlemlerden Irak'ın kuzeyindeki Kürt halkının değil Barzani yönetiminin etkileneceğini söyledi.

Referanduma günler kala Erbil'le önemli bir ekonomik bağ olan Habur sınır kapısı civarında askeri tatbikata başladı. Bu bir gözdağıydı. Tatbikatın üçüncü aşamasında askeri hareketliliğe Iraklı askerler de katıldı. Ankara'da bu askerlerin Habur sınır kapısının Irak tarafını kontrol edecek güç olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Nitekim Bağdat hükümeti Erbil'den tüm havaalanları ve sınır kapılarının devrini istedi. Hatta geçtiğimiz günlerde kulisler Habur'daki Iraklı askerlerin gümrük kapısını kontrol altına almak için harekete geçtiği iddiasıyla çalkalandı. Ancak daha sonra bu doğrulanmadı. Söylendiğine göre eli kulağındadır. Türk askerleriyle ortak tatbikat yapan Iraklılar bir gece sınırın öbür tarafına geçerek Peşmergenin elinden gümrük kapısını alabilir. Bu operasyona Türk askeri de destek verebilir.

Ankara sadece askeri tatbikatla sınırlı kalmadı. Aynı zamanda Habur sınır kapısını kapatmak için de alternatif bir gümrük kapısı oluşturmak için çalışmalara başladı. Bağdat'ın IKYB'nin elindeki havaalanlarının devri için verdiği süreye destek oldu ve süre dolmadan tüm Türk hava yolu şirketleri IKYB'ye uçuşlarını askıya aldı. Başbakan Binali Yıldırım "Bundan sonra muhatabımız Bağdat hükümetidir" diyerek IKYB ile artık ilişki kurulmayacağını açıkladı. Yıldırım-İbadi telefon görüşmesinde IKYB'nin can damarı olan petrol sevkiyatına da son verileceği ve Türkiye'nin kayıplarının Bağdat tarafından karşılanacağı yönünde anlaşmaya varıldığı iddia edildi.

Benzer adımlar Tahran'dan da geliyor. İran da sınırında Irak askerleriyle tatbikata başlama kararı aldı. Aynı zamanda İranlı tüm şirketlere IKYB kontrolündeki bölgelerde ticaret ve yatırım yapılmasını yasakladı. Bağdat yönetimi ise hem IKYB'nin hava sahasını tamamen kapattı hem de meclisten Kerkük'e asker gönderilmesini öngören tasarıyı çıkarttı.

Özetle şunu söylemek mümkün. Bölgede tansiyon yükseliyor ve Ankara, Tahran ve Bağdat IKYB'yi aldığı karara pişman etmek ve mümkünse bu karardan döndürmek için elindeki tüm kartları sahaya sürüyor. Tüm bu yaptırımlar IKYB yönetimini referandum sonuçlarını iptal etmeye götürecek mi göreceğiz. Ancak Erbil yönetiminin elindeki imkanların oldukça sınırlı olduğunu belirtmek gerekiyor. Yakın gelecekte IKYB referandumu iptal etse bile arada ciddi bir güven bunalımı doğduğu da muhakkak. Özellikle Ankara'da referandum kararlarının iptalinin yeterli olmadığı, Mesut Barzani görevinden istifa edip yerine bir başkası geçinceye kadar ilişkilerin normalleşmesinin mümkün olmayacağı değerlendiriliyor.
Yazarın Önceki YazılarıTüm Yazıları