USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Yahya Bostan
  • Haber giriş tarihi: 21 Ağustos 2017 Pazartesi 11:44
  • Güncelleme saati: 11:44

Merkel neden Türkiye’den nefret ediyor?

Alman-Türk ilişkilerinde derinlerde yaşanan sorunlar artık görünür bir boyut kazandı. Alman hükümeti yetkilileri ile Türk devlet adamlarının karşılıklı eleştirileri uzun bir süredir gündemdeydi. İkili ilişkiler karşılıklı açıklamaları aşarak başkentleri diplomatik tedbir almaya iten bir boyuta ulaştı. Almanya'nın 16 Nisan referandumu sırasında "Evet"i savunan Türk siyasetçilere ülkesinde propaganda izni vermemesi, aynı zamanda benzer bir tutum takınması için diğer Avrupa ülkelerini organize etmesi, bunun karşılığında Türkiye'nin İncirlik'teki askeri üste bulunan askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman parlamenterlere izin vermemesi, daha sonra Almanya'nın İncirlik'teki askerlerini çekmesi ve örtülü silah ambargosu uygulaması gerilim zincirinin halkaları.

Almanya bu sorunlar silsilesine Türkiye'yi ekonomik yaptırımla tehdit ederek yeni bir boyut ekledi. Elbette Alman firmaların bu tehditlere itibar etmediğini, Türkiye'nin en büyük rüzgar enerjisi ihalesine birden çok Alman firmanın girdiğini ve ihaleyi kazanan şirketin Alman olduğunu hatırlatalım. Tüm bu yaşananlara Türkiye'nin Almanya'ya verdiği Adil Öksüz notası eklendi. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin planlayıcısı ve uygulayıcısı Adil Öksüz ABD'de yaşayan FETÖ lideri Fetullah Gülen'in sağ kolu. 15 Temmuz darbe girişimi başarısız olunca sırra kadem basan Öksüz'ün Almanya'da bulunduğu haberleri üzerine Ankara Berlin'den konuyu araştırmasını ve Adil Öksüz Almanya'da ise Türkiye'ye iadesini istedi. Aynı gün Almanya Başbakanı Angela Merkel'den gelen "Türkiye ile tansiyon düşmedikçe Gümrük Birliği'nin genişletilmesi konusunda ilerleyemeyiz" şeklindeki açıklama her geçen gün kırılganlaşan ikili ilişkilere tuz biber ekti.

İkili ilişkilerin bu denli gerilmesinin sebebi ne? Neden diplomatik ilişkileri köklü bir geçmişe sahip olan iki ülke ipleri koparma noktasına geldi? Almanya Türkiye'den neden nefret ediyor? Düşman bir ülkeye sergilenmeyecek diplomatik hoşgörüsüzlük ve kabalığı Türkiye'ye reva görüyor? Ankara'ya göre sebep Almanya'da yapılacak seçimler. Alman politikacıların yükselen aşırı sağ hatta faşist oyları kazanmak için Türk ve Müslüman düşmanlığına oynadığı bir gerçek. Bunun örneğini Hollanda'da da görmüştük. Peki bu tek başına Almanya'nın düşmanlığa varan uygulamalarını açıklamaya yeter mi? Hukuk devleti olduğunu düşündüğümüz Almanya'da siyasetçiler sadece oy için 4 binden fazla PKK'lı teröristi ya da 15 Temmuz darbe girişimine katılmış canileri ülkelerinde saklayabilir mi? Yunanistan'ın darbeye karıştıktan sonra Atina'ya kaçan FETÖ'cü darbecilere sığınma hakkı vermesinin perde gerisinde Almanya'nın çabası olduğunu herkes bilmiyor mu? Özetle, gösterilen bu düşmanlığın perde arkasında daha farklı saikler olmalı.

Alman hükümet temsilcilerine göre ise ilişkilerdeki gerilimin nedeni Türkiye'deki sözüm ona demokrasi sorunları. Eğer Almanya bu yüzden Türkiye ile ilişkileri geriyorsa Ankara-Paris ilişkileri neden pürüzsüz? Fransız lider Macron, Alman Başbakan Merkel kadar demokrat mı değil? Ya da Daily Sabah yazarı Mahmut Övür'ün ifadesiyle soralım: Mısırlı diktatör Sisi'ye kırmızı halı seren Almanya demokrasi konusunda gerçekten hassas mı?

Çıplak gözle bakılınca bu soruların hepsi yanıtsız kalıyor. PKK'lı teröristleri ve FETÖ'cü darbecileri barındıran, Türkiye'yi ekonomik yaptırımlarla tehdit eden Almanya'nın başka bir amacı olmalı. Mesele Almanya'daki seçimlerle açıklanabilecek düzeyde sığ değil. Almanya Türkiye'ye geçici bir düşmanlık göstermiyor. Bu katı politikanın uzun vadeli stratejik boyutları bulunuyor. AB'den ayrılan İngiltere 15 Temmuz darbe girişimini FETÖ'nün yaptığını açıkça söylerken Berlin'in FETÖ'yü korumaya alması başka türlü açıklanamaz. Berlin'deki yöneticiler FETÖ'yü Türkiye'ye karşı kullanabilecekleri faydalı bir aparat olarak görüyor?

Peki bu nefretin ardındaki stratejik boyut nedir? Bunun henüz net bir açıklaması yok. Belki şu söylenebilir: Almanya çatırdayan AB'yi bir arada tutmak için bir dış düşman yaratmaya ve Türkiye'yi bu hayali düşmanın sembolü haline getirmeye çalışıyor.
Yazarın Önceki YazılarıTüm Yazıları