USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Yahya Bostan
  • Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2014 Pazar 14:44
  • Güncelleme saati: 14:44

Türkiye’nin IŞİD koalisyonu hakkındaki çekinceleri

IŞİD'e karşı koalisyona Ankara'nın katılıp katılmayacağı netleşti. Türkiye, Cidde'de yapılan toplantıda IŞİD'e karşı askeri önlemi de vurgulayan bildiriye imza atmadı. Haftabaşında Paris'te yapılan toplantıya da katılmadı. Türkiye'nin IŞİD'e karşı koalisyona askeri destek vermeyeceği, sınırları, kırmızı çizgileri ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel'in geçtiğimiz hafta gerçekleşen Ankara ziyaretlerinde detaylı bir şekilde anlatıldı.
ABD'nin Türkiye'nin tutumunu ve gerekçelerini çok iyi anladığını not edebiliriz. Bunu Washington'dan yapılan açıklamaların satır aralarında görebiliyoruz. ABD Dışişleri Bakanı Kerry "Türkiye'nin, koalisyon içerisinde IŞİD tehdidini yok etme çabalarına yardım edebileceği pek çok yol var. Bu sebeple askeri ve diğer uzmanlarımızla görüşmelerimizi sürdürerek Türkiye'nin rolünü belirlemek için çalışmalarda bulunacağız" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Half'tan da "Her ülke, ne yapacağına, neye imza atacağına kendisi karar verecek ancak şunu vurgulamak isterim ki Türkler terörle mücadelede çok yakın bir ortak" açıklaması geldi.
Bu açıklamalara rağmen bazı uluslar arası medya organlarında Türkiye'nin IŞİD tutumuna ilişkin muhtelif, kafa karıştıran haberler yer alıyor. Bazı yayın organları Ankara'yı hedef tahtasına koyuyor. Yayınlanan bu haber ve yorumlardan en ileri gideni "Our non-ally in Ankara" başlıklı yazısıyla The Wall Strett Journal oldu. New York Times'ta yer alan bazı haberler Türkiye'nin IŞİD'i desteklediğini ima ediyordu. Ankara, yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan bu yazılara karşı sessizliğini koruyor. Hiçbir haberle ilgili yalanlama ya da yorum yapmıyor. Sebebi, IŞİD koalisyonunun dışında kalmasına neden olan gerekçelerden farklı değil. Bir kaynak "kim ne derse desin, bu konuda sessiz kalacağız. Basın üzerinden konuşmayacağız. Müttefiklerimizle zaten görüşmelerde açık bir dille konuşuyoruz. Pozisyonumuz net" diyor. Türkiye, bu net pozisyonunu Ankara'ya gelen Amerikalılara de anlattı.
Buna göre Türkiye'nin terörle mücadele pozisyonunda her hangi bir değişiklik yok. IŞİD terör örgütü olarak kabul ediliyor. Ankara IŞİD'i diğer terör örgütlerinden ayırmıyor. Ankara, sadece IŞİD'le değil, bölgede terörün her türlüsüyle mücadelede müttefiklerine açık çek veriyor. Bu Kerry ve Hagel'e açık bir dille anlatıldı.
Peki, Ankara IŞİD'e askeri operasyonla ilgili hangi konuda kaygı duyuyor? Bunun üç cevabı var: IŞİD'in elinde Türk konsolosluğunda görevli 49 Türk rehine var. IŞİD'a operasyon Türk rehinelerin hayatını tehlikeye atabilir. Ankarayı kaygılandıran ikinci neden Irak'ta iş yapan Türklerle ilgili. Onbirlerce Türk Irak'ta çalışıyor. Bu operasyon onları da IŞİD'in hedefi yapabilir. Üçüncü neden ise IŞİD'e karşı kurulan koalisyonun bölgedeki sorunlara temel çözüm üretmemesi. Bölgede kaosu besleyen nedenlerin üzerine gitmemesi. IŞİD'e operasyon belki IŞİD'in etkinliğini azaltabilecek. Ancak bölgedeki kaosu sona erdirmeyecek. Koalisyonun IŞID operasyonu bittiğinde, bölgedeki istikrarsızlığın beslediği diğer aktörlerin Türkiye'yi hedef almayacağının bir garantisi yok.
Tüm bunlar bir yana, Kerry ve Hagel'e sitem de iletildi. Ankara'nın müttefiklerinin Suriye'den kaynaklanan tehditler konusunda bugüne kadar sorumluluklarını yerine getirmediği ortada. NATO üyesi Ankara istikrarsız bir bölgede yalnız başına bırakıldığını düşünüyor.
Türkiye'nin Irak'taki Maliki, Suriyedeki Esad yönetimlerine ilişkin görüşleri açık. Bunlar müttefiklere en başından beri aktarılıyor. Başta ABD olmak üzere Ankara'nın müttefikleri bu iki konuda Türkiye ile aynı pozisyona geldiler. Ancak bölgesel gerçeklere gösterilen gecikmeli reaksiyon sorunları içinden çıkılmaz hale getirdi.
Yüzbinlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye'nin bu misafirlerin ağırlaması için BM, AB ve ABD'den aldığı destek yok denecek kadar az. Ankara bu yükü tek başına taşıyor. Türkiye'ye yeni bir göç dalgasına karşı müttefiklerin elinde Türkiye'yi rahatlatacak bir insani yardım planı yok.
Bazı uluslararası yayın organları Türkiye'yi IŞİD militanlarının Suriye ve Iraka geçişini engellememekle suçluyor. Amerikalılarla yapılan görüşmelerde bu konu da gündeme geldi. Görüşmelerde şikayet eden ABD tarafı değil Türkiye. Sebebi IŞİD militanlarının Türkiye'den geri çevrilmesini isteyen müttefikler. IŞİD militanlarının doğup büyüdüğü Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkeler, Türkiye'ye gelen IŞİD militanlarının kendi ülkelerinden çıkışını izliyor. O militanlara dokunmuyor. Sonra Türkiye'ye "şu kişiler ülkenize giriş yapacak, durdurun" diyor. Ankara bu ülkelerin IŞİD militanlarının çıkışına neden izin verdiğini anlayamıyor. Siz anlayabiliyor musunuz?
Yazarın Önceki YazılarıTüm Yazıları