USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Selçuk Eren
  • Haber giriş tarihi: 27 Ağustos 2015 Perşembe 18:47
  • Güncelleme saati: 18:47

Sıra dışı dünya

Suriye, Irak, Ukrayna, ekonomik kriz, küresel ısınma ve IŞİD... Günümüzde dünyanın karşılaştığı en ciddi problemler bunlar. Tabii tüm bunlara bağlı olarak ortaya çıkan korkunç göç tablosu. Papa Francis insanlığa karşı suçların, katliamların ve çatışmaların Üçüncü Dünya Savaşı'nın ilk aşamaları olabileceğini söyledi. Yani dünyanın içinde bulunduğu durum hiç de iç açıcı değil. Biz de bu hafta dünya genelinde birbirinden ilginç hikâyeleri toplayarak ana krizlerin biraz dışına çıkalım dedik...

Pazarları nesilleri tükenen hayvanlarla dolu

Aslan pençesi, kaplan kürkü, fil dişleri, gergedan boynuzları... Tüm bunların satılması yasadışı aslında. Ancak Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'daki bir 'halk pazarında' nesli tükenme tehdidi altındaki bütün hayvan türlerini bulmanız mümkün. Ülkenin Çin sınırındaki Mong La kenti, 25 yıldır merkezi hükümetten bağımsız hareket ediyor. Kentin pazarlarında ayrıca silah ve uyuşturucunun da satışları rahat şekilde yapılabiliyor. 'Kuralsız kent' olarak ünlenen Mong La'daki kumarhaneler Çinli zenginlerin akınına uğruyor. Kentin elektrik, telefon ve internet hizmetleri de Çin tarafından karşılanıyor. New York Times'ın haberine göre Çinlilerin büyük ilgi gösterdiği birçok yasadışı internet bahis sitesinin merkezi de Mong La'da bulunuyor.

Bu kasabalarda sadece kadınlar yaşıyor

İlk başta akıllara Yunan mitolojisindeki hikâyeleri getirebilir. Ama ağaçların ve göllerin arasında sadece güzel kadınların yaşadığı bir kasaba var. Brezilya'nın güneydoğusunda bu kasaba. Noiva do Cordeiro'da yaşları 20 ile 35 arasında değişen 600'den fazla kadın yaşıyor. Topraklarında erkeklere yer vermeyen kadınlar bütün ihtiyaçlarını kendileri gideriyor. Erkeklerin çok fazla görülmediği bir adres de Tacikistan'da. 7 milyon nüfuslu Tacikistan'ın birçok kasabasında neredeyse hiç erkek bulunmuyor. El Cezire'nin haberine göre bunun nedeni Brezilya'daki durumdan farklı. Erkeklerin sürekli Rusya'ya çalışmaya gitmesinden dolayı Tacikistanlı kadınlar yalnız kalıyor.

Zenginler için bebek fabrikalarına hücum

Sıra sıra yataklar, serumlar, ilaç dolapları, laboratuvarlar ve doktorlar... Burası bir hastane ama içinde hastalar kalmıyor. 100 anne adayı yatıyor ama hiçbiri kendi bebeğine hamile değil... Dünyanın ilk bebek fabrikasındaki manzara bu. Hindistan'ın Gujarat eyaletinde hizmet veriyor bu hastane. Hintli yoksul kadınlar, zengin Batılılar için rahimlerini kiralıyor. Yani taşıyıcı annelik yapıyorlar. Projenin arkasındaki isim Doktor Nayna Patel, şimdiye kadar 600 Batılı çifti anne baba yaptı. Batılı çiftler, bir bebek için 28 bin dolar ödüyor. 8 bin dolar taşıyıcı anneye gidiyor. Eğer ikiz doğarsa, kadına 2 bin dolar ekstra ödül veriliyor. Taşıyıcı anneliğin yasal olduğu Hindistan'da geçen yıl 2 bin bebek, taşıyıcı annelerden dünyaya geldi. Bu sektörün ülkeye getirisi yılda 2 milyar dolara ulaştı.

Mahkûmları çocuk parkına kelepçelediler

Kaykayın üzerinde, salıncakların köşelerinde ve tahterevallinin altında elleri kelepçeli halde bekleyen onlarca kişinin bulunduğu bir park düşünün. Herhalde çocuğunuzu böyle bir parkın yanından bile geçirmezsiniz. Ama eğer dünyada en fazla cinayet ve suçun işlendiği ülkelerin başında gelen Kolombiya'da yaşıyorsanız, çocuğunuzu bu parkta oynatmak zorundasınız. 47 milyonluk Güney Amerika ülkesinde sıra dışı bir uygulama başladı. Günde ortalama 100 kişinin tutuklandığı başkent Bogota'nın La Granja bölgesinde hapishanelerde yer kalmayınca, mahkûmlar çocuk parkına kelepçelendi. Tutukluların başına altı polis memuru dikilirken, çocuklar parkın boş kalan yerlerinde oyunlarına devam ediyor.

Bağımlılar için bedeva uyuşturucu dağıtılıyor

BM'ye göre, dünyada uyuşturucuyu yasadışı yollardan kullananların sayısı 230 milyonu geçti. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında alınan önlemler ise artık çok farklı noktalara ulaştı. Uruguay dünyada esrarın üretimini, dağıtımını ve satışını yasallaştıran ilk ülke oldu. Yetkililere göre bağımlıların sayısı azalıyor. Danimarka da İsviçre ve Kanada'nın ardından 'uyuşturucu odaları' açma kararı aldı. Doktorların kontrolündeki odalarda bağımlıların aşırı dozdan ölmesinin ve HIV virüsüne yakalanmasının önüne geçiliyor. Bağımlılıar odalarda uzmanların belirlediği dozdaki uyuşturucuları ücretsiz şekilde alabiliyor.

Telefon bağımlılarına özel yol

Dünyada 1 milyardan fazla kişi hâlâ sağlıklı tuvalet imkânına sahip değil. Ancak internet kullanıcı sayısı 3 milyarı geçerken, 7 milyarlık dünya nüfusunun 6 milyarı da cep telefonuna sahip. Akıllı telefon bağımlılığı ise en fazla Güney Kore, Japonya ve Çin gibi Asya ülkelerinde görülüyor. Çin'de de hafta içinde sıra dışı bir uygulama başlatıldı. Chongqing bölgesinde telefon bağımlılarına özel yol yapıldı. Beyaz şeritlerle çizilen yaya geçidini ellerinden telefonlarını hiç düşürmeyenler kullanılıyor. Yetkililer yolda cep telefonlarından kaynaklanan kazaların önüne geçmek istediklerini söylüyor. Esas amaç ise teknoloji bağımlılarının normal hayattan nasıl kopmaya başladıklarını göstermek.

Göğüs estetiği isyanı kapıda

Efsane lider Hugo Chavez'in ülkesi Venezüella iki yıldır ciddi bir ekonomik krizle boğuşuyor. Chavez'den koltuğu devralan Nicolas Maduro, geçtiğimiz yıl bir anda tükenen tuvalet kâğıtları yüzünden koltuğunu kaybetmenin eşiğine gelmişti. Tuvalet kâğıdı stoklarının ABD kaynaklı çeteler tarafından kasıtlı olarak tüketildiğini söyleyen Maduro bu krizi atlatmıştı. Ancak şimdi başı daha büyük bir dertte. Ülkede göğüs estetiğinde kullanılan malzemeler tükenmek üzere. Güzellikleri ve estetiğe düşkünlükleriyle ünlü Venezüellalı kadınlar da ülkenin dört bir yanında Maduro'ya karşı örgütlenmeye başladı. 30 milyon nüfuslu ülkede geçen yıl 85 binden fazla kadın göğüs estetiği operasyonu geçirmişti.

Artık bu mezarlarda kalamazsınız!

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da elleri çekiçli ve yüzleri maskeli kişiler mezar mezar dolaşmaya başladı son günlerde. Hepsi resmi yetkili, hırsız falan değiller yani. Hedeflerinde aileleri tarafından mezar kiraları ödenmeyen ölüler var. Önce mezar taşlarını kırıyor, sonra da ölüleri dışarı çıkarıyorlar. Yakınlarının almaya geldiği naaşlar, toplu mezarlara naklediliyor. Ülkenin başkenti Guatemala City'de bulunan Verbena isimli mezarlıktaki ölüler, krizin son kurbanı oldu. Böylece ekonomik kriz yüzünden ölülerin bile rahat edemediği ülkeler arasına Guatemala da katıldı. Daha önce de krizden dolayı İspanya ve ABD'nin bazı bölgelerindeki mezarların boşaltıldığı ortaya çıkmıştı.

Tarım toplumuna dönüş başladı

Yüzme havuzları, golf sahaları, aynı tip evler, arabalar, otobüsler, kablolar ve dahası... ABD'de modern hayattan sıkılanlar için tarıma dayalı yeni toplumlar kurulmaya başlandı. Ülke genelinde şimdiden 200'den fazla yaşam alanı kuruldu. Bu bölgelerde yaşamak isteyenler sadece hayati önemdeki teknolojileri kullanabiliyor. Yani hayat tamamen doğal yaşama entegre ediliyor. Modern hayatı arkasında bırakanlara özel tarım kursları veriliyor. Ekme-biçme işlemleri sayesinde de hem karınları doyuyor hem de insani ilişkilerini geliştiriliyorlar.

Yazarın Önceki YazılarıTüm Yazıları