USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
Ragıp Soylu
  • Haber giriş tarihi: 18 Eylül 2014 Perşembe 16:31
  • Güncelleme saati: 16:45

DHA hatalı: Türkiye IŞİD koalisyonunda var

Malum Türk basınının hatalı haber konusundaki tarihine sahip başka bir ülke yoktur. Bizde muhabirin geçtiği haberi, ki özellikle İngilizce'den ya da yabancı bir dilden tercüme ise, kontrol edecek "kontrolcüler" ya da "editörler" bulunmaz. Dolayısıyla haberlerimiz de baştan kokar.

Bugünkü bir örnek.

Doğan Haber Ajansı'nın New York muhabiri Nafiz Albayrak tarafından dün şu başlıklı bir haber geçilmiş:
"Türkiye, IŞİD ile mücadeleye destek veren ülkeler listesinde yok"

Okuyalım:

"NEW YORK – ABD , Irak ve Suriye 'de önemli noktaları ele geçiren ve İslam Devleti ilan eden Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütü ile mücadele için Başkan Barack Obama'nın, ABD öncülüğünde oluşturmaya başladığı koalisyona destek veren ülkeler ve uluslararası kurumları açıkladı. ABD'ye IŞİD ile savaşta askeri ya da insani yardım sözü veren toplam 38 ülkenin bulunduğu listede Türkiye yer almadı.

"IŞİD'e karşı mücadele, Irak ile Suriye halkına yardım için uluslararası girişim" başlıklı listede şu ülkeler var: Arnavutluk, Arap Ligi, Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Umman ve Katar. "


Söz konusu haber Radikal, CNNTürk, Zaman, Akşam gibi büyük gazete ve kanalların websitesinde yer aldı. Çok doğal çünkü hepsi DHA abonesi.

Haberde yanlış olan ne?

Bu liste Dışişleri Bakanlığı tarafından 16 Eylül'de hazırlandı. Daha sonra 17 Eylül'de Foreign Press Center aracılığıyla New York ve Washington'da yaşayan gazetecilere gönderildi.

Tam adı "International Efforts to Counter ISIL, Support the People of Iraq and Syria, and
Mitigate the Humanitarian Consequences of the Conflict in Iraq and Syria
" olan listede 38 ülke değil, toplamda 43 ülke bulunuyor.

Ve Türkiye de listede var.

Belgenin orijinalleri:

Türkiye hakkında ne diyor?

Listenin Türkiye ile ilgili bölümünde, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta başta Erbil, Sincar ve Dohuk bölgelerine insani yardımlar gönderdiği ve mülteciler için kamplar kurarak IŞİD'e karşı mücadelede insani bir rol oynadığı belirtildi.


ragip.soylu@sabah.com.tr

@ragipsoylu


Yazarın Önceki YazılarıTüm Yazıları