USA SABAH 17 Aralık 2018 Pazartesi
Melih Altınok
  • Haber giriş tarihi: 11 Mart 2018 Pazar 16:04
  • Güncelleme saati: 16:04

Pentagon’un Suriye’de teröristlerle son tangosu

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği hafta başında iki gün süreyle kapılarını ziyaretçilere kapattığını duyurdu. Misyondan yapılan açıklamada bu duruma gerekçe olarak "terör saldırısı tehlikesi" gösterildi.

Güvenlik tedbirinin arttırıldığını kaydeden Ankara ise, aynı gün yapılan operasyonlarda dört DAEŞ'linin daha yakalandığı açıkladı. Bu kişilerin ABD Büyükelçiliği'ne yönelik bir eylem hazırlığında oldukları iddia ediliyor. Türk güvenlik güçlerinin bu son başarısı, Ankara'nın DAEŞ ve diğer terör örgütlerine yönelik uzun ve kararlı mücadelesinin küçücük bir halkası.

Suriye ve Irak'a geçiş güzergâhında bulunan Türkiye, bugüne değin yabancı ülkelerden gelen binlerce "şüphelinin" geçişine engel oldu. Türk cezaevlerinde yüzlerce tutuklu ve hükümlü DAEŞ'li var. Türk güvenlik kuvvetlerinin sınır ötesi operasyonlarda etkisiz hale getirdiği DAEŞ'li sayısı ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl verdiği rakamlarla 3 bini aştı. Bu yılki operasyonlar da düşünüldüğünde rakamların çok daha büyüdüğü ortada.

Türkiye'nin bu başarısı bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz yıl şu sözlere takdir edilmişti:

"Türkiye'nin Suriye'deki dehşet verici katliamların durdurulması için verilen çabalara liderlik etmesini takdir ediyoruz. Türk halkı son yıllarda ve dönemde korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Biz bu saldırıların mağdurlarına taziyelerimizi ve Türk milletine desteklerimizi sunuyoruz. Türkiye'ye PKK, DEAŞ gibi terör gruplarıyla mücadelede destek veriyor ve terör gruplarına güvenli alan bırakmama konusunda güvence veriyoruz."

Ne var ki yarım aşırı aşkın süredir müttefik olan iki ülkenin küresel terörle mücadele adına çizdiği bu olumlu tabloya sistematik olarak zarar verilmeye çalışılıyor.

Yo, bu sabotajın sorumlusu, Rusya, İran ya da Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinden pek de hoşnut olmayan bir başka ülke değil; yine ABD'nin kendisi!

Evet, adeta Başkan'dan bağımsız hareket ediyor görüntüsü çizen Pentagon'dan bahsediyorum.

Altına imza attıkları son skandal, Türkiye'nin ABD'nin Ankara Misyonunu gözü gibi koruduğunu tüm dünyaya bir kez daha saatlerde geldi.

Pentagon Sözcüsü Albay Robert Manning, yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin en çok aranan teröristler listesinde bulunan Ferhat Abdi Şahin isimli teröriste sahip çıktı. Evet, açıkça yaptı bunu. Üstelik Şahin'i, tüm dünyada kanun kaçağı olduğu kullandığı kod adıyla andı Sözcü:

"DAEŞ'e odaklandıkları sürece General Mazlum'u ve Suriyeli yerel güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğiz!"

Bu skandal yalnızca Türkiye'ye karşı bir ihanetin resmi değil. Bu rezalet aynı zamanda daha geçen gün terörist Şahin'in başında olduğu YPG'nin sivilleri canlı kalkan yaptığını açıklayan Birleşmiş Milletler'e (BM) de bir rest!

Dahası var… Bu ABD yasalarına göre de yaptırımı olması gereken bir suç.

Çünkü Pentagon Sözcüsünün desteklemeye devam edeceğiz dediği "Kobani-Mazlum" kod adlı Şahin, YPG'nin başına geçmeden önce de sağlam bir terör kariyerine sahip.

ABD'nin de terör örgütleri listesinde olan PKK/KCK yürütme konseyi üyesi olan Şahin 2012 yılından beri Suriye'de…

Merak ediyoruz… Acaba Başkan Trump, Washington'ın adının hala, Barack Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk'ün poz vermekten çekinmediği bu teröristle birlikte anılmasını nasıl değerlendiriyor?

"Haberi varsa tabii" mi diyorsunuz?

Yok, canım koskoca ABD başkanından bahsediyoruz… Saha uzak olsa da, "adamlarının" ve yönettiği kurumların kullandığı yetkileri biliyordur mutlaka. Çünkü bizzat kendisinin yetkileri, seçmen ve tarih de kayıtta.
Yazarın Önceki YazılarıTüm Yazıları