USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 19 Nisan 2016 Salı 17:57
  • Güncelleme saati: 18:24

ABD'li Türkler Obama üzerindeki 24 Nisan baskısını artırıyor

ABD’de Ermeni soykırımı iddialarına karşı harekete geçen Türk-Amerikan toplumu, ABD Başkanı Barack Obama yönetimi üzerindeki baskıyı artıracak seri faaliyetler içerisine girdi.

130'dan fazla derneği temsil eden Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) önderliğinde bir araya gelen aktivistler dün ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup gönderdi. Avukat Günay Evinch ve önde gelen toplum liderlerinden iş adamı İbrahim Uyar imzalı mektupta, Obama'nın 1915 olaylarını soykırım olarak anmaması çağrısında bulunuldu.

Mektupta Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında 4 milyon Osmanlı vatandaşının öldüğünü ya da yerlerinden göç etmek zorunda kaldığı belirtilirken, "büyüklerimiz bu acılarını çocuklarına anlatmadı. Biz de kendi çocuklarımıza aktarmadık. Fakat ne yazık ki Türk-Amerikalılar olarak Birinci Dünya Savaşı'nın acılarından kurtulamadık çünkü Ermeni-Amerikalılar bizi soykırımla suçluyor. Bu yüzden kendimize kendi tarihimizi öğretmek ve bu ciddi suçlamalara karşı savunmaya geçmek zorunda kaldık." dendi.

Evinch ve Uyar, Ermenilerin 1915'te yaşadıklarının "Büyük Felaket" olduğunu fakat Ermenilerin Osmanlı'yla müzakere etmek yerine savaşmayı tercih ettiklerini de söyledi.

ELÇİLİK ÖNÜNDE ÇADIR

TASC dün aynı zamanda Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önüne eylem çadırları dikerek 24 Nisan'a kadar 24 saat nöbet tutmaya karar verdi.
Türkiye'yi protesto edenlere karşı oluşturulan bu nöbet çadırında PKK'lıların iddialarına ve Ermenilerin soykırımın tanınması taleplerine karşı cevap veren afişler bulunuyor.

Elçiliğin önünde de büyük Türk bayrakları açılmış durumda.

24 NİSAN'DA 10 BİN KİŞİ YÜRÜYECEK

TASC'ın sonraki adımı ise 10 bin kişinin katılmasının beklendiği bir yürüyüş.

24 Nisan'da düzenlenecek yürüyüşe 30 ülkeyi temsil eden sivil toplum kuruluşu katılacak. Yürüyüşte bazı şovlar yapılması da planlanıyor.


WASHİNGTON'A 20 AFİŞ

Washington'daki 10 metro bölgesindeki 20 afişte Türk-Amerikalılara 24 Nisan'da Beyaz Saray önünden Türk Büyükelçiliği'ne yapılacak yürüyüşe katılmaları için çağrıda bulunuluyor. Afişlerde aynı zamanda Türkiye'nin 2,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığı belirtilirken, yürüyüşün de Türk ve Ermenilerin ayrıştırılması için, birleştirilmesi için bir vesile olması umudu taşındığı vurgulanıyor.Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU