USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 19 Ekim 2015 Pazartesi 06:43
  • Güncelleme saati: 06:46

Siyasi partilerden çağrı: ABD'de oy kullanın

TBMM'de temsil edilen AK Parti, CHP, MHP ve HDP temsilcileri ortak bir deklarasyon yayınlayarak, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarını 26. dönem milletvekili seçimleri için oy kullanmaya çağırdı

İşte o deklarasyon:

"Ülkemizde 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri kapsamında, ABD'de kayıtlı 90 bin dolayındaki seçmenimiz, 17-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Vaşington Büyükelçiliğimiz, New York, Boston, Los Angeles, Şikago, Houston ve Miami Başkonsolosluklarımızda kurulacak seçim sandıklarında oy kullanabileceklerdir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanmaları, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 25. Dönem Milletvekili seçimleriyle perçinleşmiş ve siyasal katılımın önemli unsurları arasına girmiştir. Siyasi partilerimizin ABD'deki temsilcileri olarak, yıllardır ülkesinden uzakta yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizin geleceği hakkında söz söyleme imkanı kazandıkları yurt dışı seçimlerinin, Türkiye'yle bağımızı güçlendireceğine, birlik ve beraberliğimize önemli katkı sağlayacağına can-ı gönülden inanıyoruz.

Ülkemizin ve demokrasimizin geleceğine olan güvenimizi bir kere daha sergileyeceğimiz 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde amacımız, ABD'deki toplumumuzun kaydedeceği yüksek katılım oranıyla tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bir örnek teşkil etmesidir.

ABD'deki vatandaşlarımızın sağduyusu, demokratik sisteme olan inancı ve vatandaşlık haklarına olan saygı çerçevesinde, bu seçimin de, geçtiğimiz iki seçimde olduğu gibi, barış ve sükûnet içerisinde gerçekleştirileceği konusunda kuşkumuz bulunmamaktadır.

Bu vesileyle, 26. Dönem Milletvekili Seçiminin de güven ve sükûnet ortamında gerçekleştirilmesi için çaba gösteren, başta ABD'deki temsilciliklerimiz olmak üzere, tüm Dışişleri Bakanlığımız mensuplarına özverili çalışmalarından ötürü şimdiden teşekkürlerimizi ifade etmek istiyoruz.

Siyasi partilerin ABD'deki temsilcileri olarak ortak düşüncemiz, seçimlerin sonucu ne olursa olsun, kazananın Türkiye demokrasisi olacağıdır. Vatandaşlarımızı, bu ortak düşünceyi güçlü bir şekilde vurgulamak, ülkemizin ortak geleceğine katkıda bulunmak için 17-25 Ekim 2015 tarihlerinde ABD'deki temsilciliklerimizde oy vermeye davet ediyoruz."

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU