USA SABAH 24 Eylül 2018 Pazartesi
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 16 Haziran 2015 Salı 14:17
  • Güncelleme saati: 14:21

ABD'de mahya asılacak ilk cami ramazana hazır

ABD'nin başkenti Washington yakınlarında, Maryland eyaletinde yapılan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ABD'deki bir ilk olacak minaresindeki mahyası, sabah namazının ardından mukabelesi, akşamları iftar ve teravih namazıyla hem gurbetteki Türklere ramazanın ruhunu yaşatacak hem de bölgedeki Müslümanlara ve diğer Amerikalılara Türklerin ramazan kültürünü tanıtacak

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülük ettiği projeyle 60 dönümlük arazi üzerinde yapımı tamamlanmak üzere olan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ilk kez ramazana ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan iki minareli ve dört şerefeli camisi, Türk hamamı ve diğer birimleriyle Washington'a 30 kilometre mesafedeki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ramazanda bir yandan Müslüman toplumuna hizmet etmeyi diğer yandan da Amerikalılara İslam kültürünü tanıtmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda, merkezde ramazan ayı boyunca her gün 350 kişiye iftar verilecek, ardından teravih namazları kılınacak. İftarlara bölgede bulunan Türk işadamları sponsor olacak. Ayrıca, bölgede yaşayan Müslümanlara sabah namazının ardından mukabele okunacak.

ABD'de ilk mahya

Ramazanın simgelerinden birisi olan mahya, ABD'de de ilk kez bu caminin minarelerine asılacak. Mahyanın üzerinde "Hoşgeldin Ramazan" yazacak.

Merkezde, ayrıca, konferans salonlarında 30 gün boyunca çeşitli toplantılar düzenlenmesi de planlanıyor.

Merkezin, böylece ramazan boyunca her gün yüzlerce kişiye hizmet vermesi bekleniyor.

"Amerikalılara Türk misafirperverliğini göstereceğiz"

Washington Sosyal ve Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Yaşar Çolak, yakında tamamlanması beklenen kültür merkezi hakkında bilgi verdi.

Çolak, "Bu proje ilklerin projesidir. Çünkü bu merkezin medeniyetler arası ittifakın, kültürler arası işbirliğinin hayata geçirilebileceği bir mekan olmasını istiyoruz ve burada bunun felsefesini işleyeceğiz, insanlara anlatacağız. Ramazanda ABD'de ilk defa bir camiye mahya asılacak. Bundan mutluluk duyuyorum" dedi.

Ramazana hazır olduklarını dile getiren Çolak, şöyle devam etti:

"Merkezde sadece Müslümanlara değil tüm Amerikalı misafirlerimize Türk konukseverliğini göstermek istiyoruz. Konuklarımıza geleneklerimizi, örflerimizi ve adetlerimizi tanıtarak ramazan-ı şerifi dolu dolu yaşamaya ve insanlara idrak ettirmeye çalışacağız. Hem ibadet açısından hem de kültürel açıdan zengin ve dolu dolu ramazan programı uygulayacağız. İnanıyorum ki tüm Müslümanlar nezdinde de derin etki uyandıracaktır."

Yaklaşık bir yıl önce camide imam olarak göreve başlayan Ali Toz da ABD'de açılan bu cami sayesinde bir hayalin gerçek olduğunu söyledi.

Toz, "Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ABD'nin başkentine çok yakın mesafede bulunan bu camide tüm Müslümanlarla birlikte ibadete başlayacağız, beş vakit namazımızın yanı sıra teravihimizi eda edeceğiz. Sabah namazının ardından mukabele ve günlük olarak gerek Müslümanları gerekse diğer Amerikalıları davet ederek iftarlarımız olacak" ifadesini kullandı.

İmam Toz, bu kompleksin sadece Müslümanlara ait olmadığını, çevrede yaşayanlara da hizmet vereceğini belirterek, "Herkes burayı ziyarete gelebilir. Burası tüm Amerikan toplumuna hizmet eden bir mekan" dedi.

Mahalle halkı da merkezden çok etkilendi

Merkezi ve Türk mutfağını tanıtma etkinliği kapsamında geçen hafta sonu 100 civarında mahalle sakinini ağırlayan kültür merkezi, şimdiden ABD'deki Müslüman toplumunun yanı sıra farklı kültürlerin ve inanışların buluşma yerlerinden biri oldu.

Yaklaşık 35 yıldır caminin bulunduğu mahallede yaşayan 62 yaşındaki emekli postane görevlisi Don Gaston, camiden çok etkilendiğini ve bu kompleksin kendi mahallelerinde yapılmış olmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Merkezin bölgenin değerini de yükselteceğini belirten Gaston, "Kompleks bittikten sonra çevre halkı daha mutlu olacak" dedi.

Yaklaşık 20 yıllık mahalle sakini 47 yaşındaki Anne Blakeslee de bu tür mekanlarda herkesin kendilerine ait bir şeyler bulabileceğini belirterek, kendisinin de merkez sayesinde özellikle Türk mutfağını daha iyi tanımayı umduğunu anlattı.

Bir başka mahalle sakini Rick Berry ise mahallede çok farklı kültürlere mensup kişilerin yaşadığını ifade ederek, "Bu bağlamda caminin bu mozaiğe katkıda bulunmasını ümit ediyorum" diye konuştu.

Türk hamamı mahalle sakinlerine açık

Washington bölgesinde Müslümanların bir araya gelebileceği kültür merkezinde mahalle sakinlerinin de kullanabileceği, kadın ve erkekler için ayrılmış iki Türk hamamı da yer alıyor. Ayrıca, çevre halkı için yüzme havuzu ve spor salonları da hizmet veriyor.

İçinde konferans salonu, kütüphane ve çeşitli el sanatlarının icra edileceği bölümün de bulunduğu kültür merkezinde, Türk mutfağının tanıtılacağı ve misafirlerin ağırlanacağı bir restoran da açıldı.

Ayrıca, Türk mimarisinin kullanıldığı 10 konukevinin ileride yaşlılar için bakım evi olarak da kullanılması da planlanıyor.

(AA)

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU