USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 19 Mayıs 2015 Salı 11:32
  • Güncelleme saati: 11:37

ABD'deki Türk seçmen sandık başında

7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimi için Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ve konsolosluklarda kurulan sandıklarda 16 Mayıs'tan itibaren Türk vatandaşları oylarını kullanıyor

ABD'de yaşayan Türk vatandaşları, seçimde başkent Washington'ın yanı sıra New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Boston ve Miami olmak üzere toplam 7 şehirde; Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği 31 Mayıs tarihine kadar 10.00 ile 19.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.

ABD'de ikamet edip, seçimler sırasında Türkiye'de bulunan Türkler ise gümrük kapılarında veya havaalanlarında sandık başına gidebilecek. Bu noktalarda oy kullanmayanlar gittikleri yerde YSK'nın listesinde yer alan kendilerine en yakın gümrük kapılarında da oy kullanabilecek.

Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç da, büyükelçilik binasında kurulan sandıkta oyunu kullandı. Büyükelçi Kılıç yaptığı açıklamada, 'Seçimlerin 3. günü, vatandaşlarımıza yaptığımız çağrıya kendimiz uyarak demokratik hakkımızı kullandık, oyumuzu biraz önce attık. Ben seçimlerin sonuçlarının ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sevindirici olan geçen sene cumhurbaşkanlığı seçimlerinden daha fazla ol kullanıldı. İnşallah önümüzdeki dönemde bunun artarak devam edeceğini ümit ediyorum' dedi.

Oyların güvenliği


New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, oyların güvenliğinin New York Başkonsolosluğu'nun güvenliği tarafından sağlandığını da belirterek, "Şu ana kadar gayet sakin, huzur içinde geçiyor seçimler. 19.00'da işlem bittikten sonra Yüksek Seçim Kurulu'nun getirdiği kurallar çerçevesinde geçtiğimiz seçimlerde en yüksek oyu alan üç parti temsilcisi ve iki memur üyenin oluşturduğu komisyon tarafından sandıklardaki oylar teslim alınıp uygun yerde tasnif ediliyor" ifadesini kullandı.

Yalçın 31 Mayıs'ta oy verme işleminin bitmesinin ardından tüm oyların ertesi gün Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle Türkiye'ye gönderileceğini belirterek, "Başkonsolosluğumuz hazır, sandıklarımız, sandık görevlilerimiz hazır. Oy kullanmaya davet ediyoruz vatandaşlarımızı" diye konuştu.

(Ajanslar)
Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU