USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 15 Mayıs 2015 Cuma 12:55
  • Güncelleme saati: 12:58

New York'ta mehteran coşkusu

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği, ABD'nin New York şehrindeki ünlü Wall Street Caddesi'nde konser verdi.

Bu sene 34'üncüsü düzenlenen Türk Amerikan Kültür Festivali kapsamında, Wall Street'teki Bowling Green Parkı'nda düzenlenen etkinlikte "Ceddin Deden", "Plevne Marşı", "Genç Osman", "Hücum Marşı" ve "Yelkenler Biçilecek" gibi marşlar icra edildi.

Konserden önce, Türk ve Amerikan bayrakları milli marşlar eşliğinde Wall Street'te göndere çekildi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve New York Giresunlular Derneği'nin organize ettiği etkinlikte konuşan New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, dünyanın finans merkezi olarak kabul edilen Wall Street'te, Türk bayrağının göndere çekilmesinin gurur vesilesi olduğunu söyledi.

Yalçın, "Burada dalgalandırdığımız bayrağımız müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri ile olan yakın ve dostane ilişkilerin önemli bir simgesidir" ifadesini kullandı.

Törende Türk bayrağının altında Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) bayrağı da göndere çekilirken, Konseyin Genel Sekreteri Ramil Hasanov da bir konuşma yaptı.

Etkinliğe Türkiye'nin BM Askeri Ataşesi Kurmay Albay Namık Kemal Çil, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Çetin Kırışgil, TADF Başkanı Atilla Pak, New York Emniyet Müdürlüğü toplum koordinatörü Erhan Yıldırım, Türk Amerikan Demokratlar Birliği Başkanı Savaş Şahin, Türk-Amerikan toplum temsilcilerinden Ali Çınar ve Bowling Green Derneği Başkanı Arthur Piccolo da katıldı.

Etkinlikte ayrıca, Beşiktaş Belediyesi Oyun Gençlik ve Spor Kulübüne bağlı halk oyunu ekibi, halk oyunları gösterisi sundu. Civarda bulunan turistler ise gösterileri ilgiyle izledi.

Türk Amerikan Kültür Festivali, cumartesi günü New York'ta düzenlenecek 34'üncü geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ile devam edecek.


(AA)

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU