USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 05 Mayıs 2015 Salı 14:59
  • Güncelleme saati: 15:08

ABD'de oy verme 16 Mayıs'ta başlıyor

ABD’de yaşayan 90 bin 747 Türk seçmen, milletvekili genel seçimi için 16 Mayıs'ta oy kullanmaya başlayacak

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için YSK'nın aldığı karar uyarınca, yurt dışında oy verme işlemi 8 Mayıs'ta başlayacak, 31 Mayıs'ta sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin aksine bu seçimde yurt dışında yaşayan vatandaşlar, yaşadıkları ülke için belirlenen tarihlerde randevu almadan oy kullanacak.

Buna göre ABD'deki 90 bin 747 vatandaş, 7 temsilcilikte 16-31 Mayıs'ta oy kullanabilecek. Ayrıca yurt dışındaki seçmenler, 8 Mayıs-7 Haziran arasında 33 gümrük kapısında oy verebilecek.

Oylar Türkiye'de açılıp sayılacak


Türk nüfusu 500'ün altında olan yerlerde sandık kurulmayacak. Bu nedenle, yurt dışındaki 2 milyon 866 bin 940 kayıtlı seçmenden 2 milyon 848 bin 652'si oy kullanabilecek.

Yurt dışındaki sandık kurulları, kaç kişinin oy kullandığını belirleyecek ve oy zarflarını oy torbalarına koyarak mühürledikten sonra saklama kuruluna teslim edecek.

Güvenli odalarda saklanan oylar, oy verme işleminin tamamlanmasının ardından belirli bölgelerde toplanarak uçaklarla Türkiye'ye transfer edilecek. Oylar, Türkiye'den giden ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu ayrı bir heyet tarafından alınacak. Yurt dışında kullandırılan oylar, 7 Haziran'da Türkiye'ye ulaşmış olacak ve Türkiye'de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından yurt dışından gelen oylar yurt içindeki oylarla birlikte açılıp sayılacak.

(AA)


Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU