USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 15 Nisan 2015 Çarşamba 10:44
  • Güncelleme saati: 10:47

ABD'li Türklerden 24 Nisan nöbeti

ABD'de yaşayan Türkler, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önündeki kaldırımı, 24 Nisan öncesinde Ermeni protestoculara bırakmamak için bugünden itibaren nöbet tutmaya başladı

Her yıl, başkent civarındaki bazı Ermeni grupların, 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan'da Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde protesto düzenlemelerine karşı ABD'deki Türk toplumu önlem aldı.

Son yıllarda 23 Nisan'da toplanarak, büyükelçiliğin önündeki kaldırımı Ermeni protestoculara kaptırmayan Türkler, 1915 yılı olaylarının 100. yılı olması nedeniyle bu yıl 10 gün öncesinden nöbete başladı.

Öğle saatlerinden itibaren büyükelçiliğin önüne gelen bazı Türk vatandaşları, yağmurlu havaya rağmen kaldırımda beklemeye başladı. Kaldırımda 10 gün nöbetleşe yaşayacak Türkler, burada çadır da kurdu. Yanlarında uyku tulumu, battaniye ve yağmurluk getiren vatandaşlar, gelenlere ayrıca çay ve yiyecek ikram ediyor.

Türk Amerikan Dernekler Asamblesi (ATAA) İkinci Başkanı Kayhan Yılmaz, dönüşümlü nöbetler tutarak, kaldırımın Ermeni gruplar tarafından işgal edilmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Yılmaz, "24 Nisan'a kadar sürecek nöbetin aynı zamanda Ermeni terör örgütü ASALA'nın şehit ettiği diplomatların anısına organize edildiğini" belirtti.

Duraklara "Bizi birleştir, ayırma" ilanları

Öte yandan, ABD'de yaşayan Türkler, Ermenilerin 1915 olaylarına dair Türkiye'ye karşı yürüttükleri karalama kampanyaları karşısında atağa geçerek, başkent Washington, New York, Teksas ve Massachusetts'te de önemli noktalara afişler astırmaya ve ilanlar vermeye başladı.

Merkezi ABD'de bulunan 145 Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Yönlendirme Komitesi, girişimin ilk ayağı olarak, başkent Washington'daki bazı metro durakları ile otobüs hatlarına dev afişler yerleştirdi. Afişlerde, "Bizi birleştir, ayırma" sloganı kullanılıyor.

Yönlendirme Komitesi'nce, Türkler ile Ermeniler arasında dostluk köprülerinin kurulması için 24 Nisan'da Washington'da "Barış ve Dayanışma'' sloganıyla yürüyüş de düzenlenecek. Beyaz Saray'ın önünden başlayacak yürüyüş, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde son bulacak.

Ermeni diasporasının belli bir kesiminin giderek artan propaganda faaliyetleri karşısında "Let History Decide" (Tarih karar versin) sloganıyla faaliyet gösteren internet sitesini yayına sokan Yönlendirme Komitesi, 18 Nisan'da Twitter'da #lethistorydecide hashtag'i kullanılarak kampanya yürütecek.
(AA)

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU