USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 13 Mart 2015 Cuma 16:23
  • Güncelleme saati: 16:23

TÜRKEN Vakfı'ndan Kadınlar Günü etkinliği

ABD’ye gelen Türk öğrencilere başta yurt, konaklama ve burs gibi çeşitli imkanlar sağlayarak onların yanında olan TÜRKEN Vakfı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü düzenlediği düzenlediği resepsiyon ve konserin ardından Suriyeli kadın mültecilerin sorunlarını ele aldı

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ve KADEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın'ın konuşmacı olduğu paneli TÜRKEN Vakfı Başkanı Dr. Halil Mutlu yönetti.

Daha sonra panelde söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, Suriye'de 2011 yılından bu yana komşu ülkelere mülteci akını olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin savaştan kaçanlar için güvenli bir sığınak olduğunu söyledi. Savaşta en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğinin altını çizen Çelik, şiddet ve insan hakları ihlallerini önlemek amacıyla ve kız çocuklar başta olmak üzere eğitim konusunda çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın da, vakıf yurtlarında kalan savaş mağduru Suriyeli bir genç kızın yazdığı mektubu okurken, salondan büyük alkış topladı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın da konuşmasında KADEM'in kadın sorunlarına sonuç odaklı bir çözüm ürettiğini ifade ederken, "Kadın haraketi"nin dünya çapında gelişen bir "realite" olduğunu ifade etti.

Tamamı kadınlardan oluşan orkestra beğeni topladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü dolaysıyla, New York'taki ünlü Kaufman Müzik Merkezi Merkin Salonu'nda Türkiye'nin Suriyeli kadın mültecilere verdiği desteği konu alan bir panel düzenleyen TÜRKEN Vakfı, panel öncesinde özel olarak kadınlardan oluşan orkestranın çaldığı bir konsere ev sahipliği yaptı.

Dünya Barış Orkestrası Müzik Direktörü Faruk Kanca'nın yönetiminde kadınlar günü için özel düzenlenen orkestra, Wolfang Amadesus Mozart gibi bir çok ünlü bestecinin eserinin ardından Türklerin halk ezgisi dombırayı seslendirerek konserine son verirken, salondan büyük alkış topladı.

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU