USA SABAH 21 Kasım 2018 Çarşamba
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 11 Ekim 2013 Cuma 15:24
  • Güncelleme saati: 15:26

TÜSİAD'ın Washington'da 15. yılı kutlandı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Washington Temsilciliği'nin kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı.

Resepsiyona Washington'daki siyasi, ekonomik ve akademik çevreler ile Türk iş dünyasının bazı önemli isimleri katıldı.

Babacan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve ABD'nin dost, partner ve müttefik olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece Türkiye ve ABD değil, daha geniş bölgeler için önem arz ettiğini kaydetti. Babacan, Türkiye ve ABD'nin ortak çıkar ve değerlere sahip olduğunu ifade etti.

TÜSİAD'ın Türkiye'deki önemli organizasyonlardan biri olduğunu dile getiren Babacan, Türkiye'deki iş dünyasının organizasyanlarının sadece Türkiye'de faaliyet göstermeyip dış perspektife de sahip olduğunu bildirdi. Babacan, TÜSİAD Washington Temsilciliği'nin de 15 yıldır Washington'da faaliyet gösterdiğini
hatırlatarak, temsilciliğin burada Türk işadamlarının çıkarlarını geliştirdiğini ve Türkiye'yi desteklemek, Türkiye'nin gerçeklerini açıklamak ve ticari ilişkileri geliştirmek için ABD yönetimi ve Kongre ile temaslarda bulunduğunu kaydetti.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da Washington'daki TÜSİAD Temsilciliği'nin, 15 yılda başkentin kurumsal noktalarından biri haline geldiğini söyledi.

TÜSİAD'ın Washington'da temsilciliğinin bulunmasının, Türk iş dünyasının Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesine ve ortak değer ve çıkarlarla Türkiye'nin Atlantik toplumundaki yerinin teminat altına alınmasına yönelik taahhütlerini yansıttığı anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

''Bu, TÜSİAD'ın misyonunun bir parçası. Türkiye'nin refahının Atlantik ekonomisiyle daha fazla entegresine bağlı olduğuna inanmaktayız. Batılı müttefiklerimizin demokratik ilkelerine ve kurumlarına değer vermekteyiz. Tamamen demokratik ve daha sağlam laikliğe, hukukun üstünlüğü ve temel özgürlüklere sahip bir Türkiye, dünyaya parlak bir örnek oluşturacaktır.''

Resepsiyonda, TÜSİAD'a kuruluşundan bu yana katkılarından dolayı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a plaket takdim edildi. Koç'a plaketini Babacan verdi.

(AA)

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU