USA SABAH 18 Kasım 2018 Pazar
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 30 Eylül 2013 Pazartesi 15:55
  • Güncelleme saati: 16:03

Washington Türk Festivali dolu dizgin

ABD'nin başkenti Washington'da bu yıl 11'incisi düzenlenen Türk Festivali, her sene olduğu gibi yine Amerikalılardan büyük ilgi gördü.

Türk kültürü ve lezzetini Washington'a getiren ve Washington City Paper gazetesi okuyucuları tarafından kentin "En iyi Kültür Festivali" seçilen festival, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da başkentin göbeğinde, Özgürlük Meydanı'nda yapıldı.

Washington Amerikan-Türk Derneği'nin (ATA-DC) öncülüğünde düzenlenen ve Türk yemeklerinden sanatına, Türkiye'nin her boyutuyla kendini Washington'da hissettirdiği "Türk Kültürü Mirası Ayı" kutlamalarının son etkinliği olan festival, bu yıl da 7'den 70'e çok sayıda Türk ve Amerikalı'yı ağırladı.

Özellikle Türk dansları ve yemekleri ile Türk kahvesine ilginin yüksek olduğu festivalde, Washington'daki Türk restoranlarının yemek stantlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Yemeklerinin ardından ''Gezici Türk kahvesi evi''nde, kahvelerini yudumlayan Amerikalılar, fal baktırmayı da ihmal etmedi.

Festivalde, Yeniçerilerin kullandığı savaş aletleri ile kıyafetlerinin sergilendiği stantta Amerikalılar, Yeniçeri sisteminin nasıl oluşturulduğunu meraklı bakışlarla dinledi.

Festival için özel getirtilen Sivas'ın kangal köpekleri, evcil hayvanlara çok düşkün Amerikalıların yoğun ilgisini çekerken, herkes kangalların fotoğrafını çekmek için birbiriyle yarıştı.

Türk kültür çadırlarında da geleneksel Türk sanatları sergilendi. Türk pazarında birbirinden farklı Türk ürünleri özellikle Amerikalı kadınları cezbetti. Çocuklar için ayrılmış stantlarda da çocuklar, kendilerine nazar boncuklarından bilezik ve kolyeler yapmayı öğrendi.

(AA)Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU