USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 05 Ağustos 2013 Pazartesi 17:47
  • Güncelleme saati: 17:50

Washington'a İmam Hatip okulu geliyor

Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak, ABD'deki imam ve müezzin açığına da çare olacak şekilde imam hatip lisesi benzeri okullar açılacağını söyledi. Çolak, bu okulların işlevinin, din hizmeti sunabilecek personeli "mahallinden yetiştirmek" olduğunu söyledi.

New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde bulunan Ulu Cami'yi, Kadir Gecesi münasebeti ile ziyaret eden Yaşar Çolak, burada yaptığı açıklamada, ABD'de Türkiye'deki imam hatip liseleri müfredatına benzer içerikle eğitim verecek bir lisenin açılması için hazırlıkların devam ettiğini söyledi.

Çolak, ABD'de Türk vatandaşlarına yönelik din hizmeti sunabilecek personeli mahallinden yetiştirmek amacıyla New Jersey bölgesinde din eğitimi ağırlıklı bir okul açmayı planladıklarını anlattı.

Amerika'da doğup büyüyen ve anadili İngilizce olan gençlere yönelik düşünülen okul müfredatının, bu gençlere dini değerlerin yanında müsbet ilimleri de öğretecek yapıda olacağını belirten Çolak, mezun olan öğrencilerin eğitimini Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde sürdürebileceklerini söyledi.

Çolak, Diyanet İşleri Başkanlığı Washington Din Hizmetleri Müşavirliği'nin öncülük ettiği proje için, Türk nüfusunun da yoğun olduğu, New Jersey eyaletinin güneyinin pilot bölge olarak seçildiğini belirterek,
"Çalışmaları en kısa zamanda tamamlayacağız. Okulda okutulacak kitaplar İngilizce olarak düzenlendi. İlk okulumuz 2014 eğitim öğretim yılına hazır olacak'' dedi.

''Bu ülkedeki millet varlığımızın geleceğini teminat altına almak istiyoruz''

''Burada doğup, büyüyen gençlerimizin kendi kendi kültürel kökenleri ile aidiyetleri ve irtibatları her zaman sorun olmuştur'' diyen Çolak, ABD'deki Türk ailelerin kaygılarını gidermek adına, bu okulların çok büyük bir açığı kapatacağına vurgu yaptı. Çolak, sözlerine şöyle devam etti:

''Hayatın hızlı ritmi karşısında çok çalışmak zorunda kalan aileler, çocuklarına yeterli vakit ayıramıyorlar. Dolayısıyla onların ait oldukları kültür ve medeniyet dünyası ile iritbatlarını kurma bir sorunsal olarak karşımıza çıkıyor. Bu soruna da hitap etmek üzere bu projeyi hayata geçirmeyi istiyoruz. Bu ülkedeki millet varlığımızın geleceğini teminat altına almak istiyoruz.''

ABD'deki yeni nesilin Türkçe'ye hakim olmadığını ve farklı kültürel formatlarla yetiştiğini söyleyen Çolak, ''Onların ilgi dünyalarına hitap edebilecek kadroları yetiştirmek istiyoruz. Hem dil bakımından, hem de onların zihin kodlarını doğru okuma, ve onları doğru okuyabilecek nesilleri yetiştirme açısından böyle bir projeye ihtiyaç vardır'' şeklinde konuştu.

Din hizmetleri müşaviri aynı zamanda, ABD'de büyüyen Türk çocuklarının, küçük yaşta Amerikan eğitim sistemine teslim edilerek, kendi değerlerine yabancılaştırılmasının önünün açıldığına işaret ederek, Amerika'da cami bünyelerinde çocuk yuvaları açılması için Türk cami derneklerini teşvik ettiklerini de sözlerine ekledi.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU