USA SABAH 27 Nisan 2018 Cuma
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 25 Nisan 2012 Çarşamba 15:35
  • Güncelleme saati: 19:38

Topbaş, TCC'nin dostluk yemeğine katıldı

(USASABAH)

Eren Abdullahoğlu / NEW YORK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) toplantısına katılmak için geldiği New York'taki temasları dün gece sona erdi.

Topbaş, son olarak New York Türk Kültür Merkezi'ne (TCC) bağlı olan Brooklyn Kültür Merkezi'nin düzenlemiş olduğu 6. Dostluk yemeğine katıldı. Brooklyn sahil yolunda bulunan Bakü Palace'de düzenlenen yemeğe Özleyiş Topbaş, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, New York Başkonsolosu M.Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen, TCC Başkanı Avukat Zafer Akın, Hahamlar Birliği Başkanı Rabbi Joseph Potasnik, siyasal analist ve yazar Mehmet Kalyoncu ve New York eyalet milletvekili Steven Cymbrowitz'ın yanı sıra Brooklyn merkezli yahudi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Topbaş; "Bizi tanıdıkça seviyolar"

Gecede bir konuşma yapan Kadir Topbaş "Bugün New York'ta ziyaret ettiğim birçok şehirde derneklerimiz ve kuruluşlarımız ciddi çalışmalar yapmaktalar. Bu Türkiye'nin tanıtımı açısından çok önemli. Sevgi ve hoşgörünün yayılması ile medeniyetler ittifakı adına da çok önemli. Amerikalı Konuşmacıları dikkatle dinledim. Amerikalılar ifadelerinde Türkiye'den hep övgüyle bahsediyor. Tanıdıkça, Türkleri öğrendikçe ve bizim hoşgörümüzü sempatimizi gördükçe bize karşı olan yakınlıkları daha da artmakta. Bunu başaran Türk Kültür Merkezleri'ne çok teşekkür ediyorum. Bu arada Fethullah Gülen Hocaefendi ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Fethullah Gülen ve onunla birlikte olan değerli kardeşlerimizin dünyanın her yerinde insanlığa daha iyi bir gelecek ve huzur temini için hizmet verdiklerini görmekteyiz. Bu konuda kendilerine verdiğiniz desteklerden dolayı katılımcılara yani sizlere teşekkür ediyorum'' dedi.

Brooklyn Belediye Başkanı yine güldürdü

Gecede katılımcılara keyifli anlar yaşatan isim ise Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz oldu.

Markowitz, sözlerine Türkçe olarak Kadir Topbaş'a hitaben ''Büyük abi hoşgeldin'' diye başlarken, Türkiye'ye ve Türk insanına duyduğu sevgiden söz etti. New York'ta katıldığı etkinliklerde her zaman büyük alkış alan Markowitz, İstanbul'u güzel sözlerle övdü. Kadir Topbaş'a hayran olduğunu ve kendisi çok sevdiğinden dolayı kendisine her zaman "büyük abi" diye hitap ettiğini belirten Markowitz, 'Kendisi öyle güçlü ki ta burada New York Post gibi bir gazeteye haber oluyor. Öyle yetkileri var ki İstanbul'da dilediğini yapabiliyor.O bir kral gibi, bu olacak diyor ve oluyor'' dedi.

Yahudi kuruluşlardan Gülen'e teşekkür

Geceye katılan yahudi kurum ve kuruluşlarının temsilcileri antisemitizm ve nazismle mücadelede Fetullah Gülen ve takipçilerinin gayretlerine müteşekkir olduklarını ifade ederek, dünya barışını tehdit eden antisemitik oluşumlarla mücadelede bu işbirliğine ihtiyaç olduğunu vurguladılar. Gece TCC tarafından verilen ödüllerin takdimi ile son buldu.

Gecede 'Liderlik' ödülü Brooklyn Belediye Başkanı Markowitz'e verilirken, 'Türk-Amerikan Dostluk Ödülü' milletvekili Steven Cymbrowitz'e, 'Halka Hizmet Ödülü' Yahudi sivil toplum kuruluşu Kings Bay Y'ın Genel Müdürü Leonard Petlakh'ne, 'Barış Ödülü' ise 'Nazisiz bir Dünya' isimli derneğin Başkanı Leonid Bard'a verildi.


Etiketler : , , , ,

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU