USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 27 Mart 2012 Salı 14:46
  • Güncelleme saati: 14:55

New York denizcilerinin Türk Gecesi

(AA)

New York Devlet Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde (SUNY Maritime College) okuyan Türk öğrencilerin geleneksel hale getirdikleri Türk Gecesi'nin yedincisi, yerli ve yabancı çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Okul bünyesinde kurulan Türk Kulübü tarafından organize edilen geceye, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Başkonsolos Yardımcısı Ayten Eler, SUNY Denizcilik Fakültesi Başkanı Tümamiral Wendi Carpenter gibi isimlerin yanı sıra 100'e yakın davetli katıldı. Bayrak merasimi ve milli marşların okunmasıyla başlayan tören konuşmalarla devam etti.

Programda ilk olarak söz alan ve konuşmasına Türkçe "Merhaba" diye başlayan Tümamiral Carpenter, Ankara ve İstanbul'da görev yaptığı sırada yakından tanıma fırsatı bulduğu Türk kültür ve medeniyetine olan hayranlığını dile getirdi. Türkiye görevi sırasında edindiği bilgileri hiçbir tarih kitabında bulmanın mümkün olmadığının altını çizen Carpenter, ABD'de eğitim alan Türk öğrencilerin kendisine Türk kültürünü daha da yakından tanıma fırsatı sunduklarını bildirdi.

Törende konuşan Başkonsolos Bilgen de SUNY Denizcilik Fakültesi'nin öğrencilerine disiplinli bir eğitimi, maceracı bir ruhla sunduğunu kaydetti. Konuşmasında Türkiye-ABD ilişkilerine de temas eden Bilgen, söz konusu iki ülkenin yakın müttefikler olduğunu anımsattı. Bilgen, Türkiye ve ABD'nin dünyanın birçok bölgesinde omuz omuza savaştığını belirtti. Tümamiral Carpenter'in konuşması sırasında Türk öğrencileri onurlandığını sözlerine ekleyen Başkonsolos Bilgen, "Onları (Türk öğrencileri) onurlandırmak aynı zamanda bizleri de onurlandırmaktır" diye konuştu.

Programda SUNY Denizcilik Fakültesi Türk Öğrencilerden Sorumlu Akademik Danışmanı Kathy Olszewski de söz aldı. Türk öğrencilerden bahsederken Türkçe "Hayatımsınız" ifadesini kullanan Olszewski, 8 yıldır görev yaptığı Türk öğrencilerin hayatının bir parçası olduğunu anlattı.

Bu arada, program öncesinde New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve Başkonsolos Yardımcısı Ayten Eler için Türk öğrencileri tarafından bir tanıtım turu düzenlendi. Bilmen ve Eler tur sırasında okulun Empire State adlı eğitim gemisini de gezdi. Program öncesinde ayrıca ebru sanatçısı Yasemin Özsavaşçı davetlilere çalışmalarını sergiledi.

Etiketler : , , ,

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU