USA SABAH 23 Mayıs 2018 Çarşamba
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 26 Mart 2012 Pazartesi 17:04
  • Güncelleme saati: 17:08

Washington'da Türkçe coşkusu!

(AA)

4. Türkçe Olimpiyatlarının ABD'nin başkenti Washington bölgesini kapsayan finali gerçekleştirildi.


Finaldehalk oyunları dalında Amerikalı öğrencilerin Silifke yöresini kaşıkla oynaması hayranlık bırakırken, Türk sinemasının unutulmaz serilerinden ''Hababam Sınıfı''nda, ''İnek Şaban'' ve ''Adile anne''nin birlikte ''Ateş Böceği'' şarkısını söylediği sahneyi başarıyla canlandıran gençler izlemeye değerdi.

Amerikan-Türk Dostluk Derneği (ATFA) ve Türki-Amerikan Derneği Orta Atlantik Federasyonu (MAFTAA) tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliğe, Türk ve Amerikalılar yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile eşi Fügen Tan'ın da katıldığı olimpiyatlarda başkent Washington ve çevresindeki 6 eyalette elemelerden geçen öğrenciler, şarkı, şiir ve halk oyunları dalında finalde yarıştı. Jüri üyeleri arasında sanatçı Reyhan Karaca da yer aldı.

Öğrencilerin açılış dansıyla başlayan yarışmada, tüm bölümler ilgiyle izlendi.

Yarışmada, Türk ve Amerikalı öğrencilerden oluşan ekipler, halay potporisi sundular, Silifke ve Doğu Anadolu havalarını başkent Washington'a taşıdılar.

Özellikle, Silifke yöresini oynayan ekibin, Akdenizlileri aratmayacak şekilde kaşıkla oynaması izlemeye değerdi. Gecenin sonunda da Silifke yöresini oynayan Maryland grubu folklor dalında birinciliği kazandı.

Olimpiyatlarda Yeşilçam sinemasına devam...

Olimpiyatlardan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yeşilçam sineması da geçti.

İki Amerikalı genç öğrenci, Türk sinemasının unutulmaz serilerinden ''Hababam Sınıfı''nda, Türk sinemasının unutulmaz ustalarından Kemal Sunal ve Adile Naşit'in canlandırdığı ''İnek Şaban'' ve ''Adile anne'' karakterlerini canlandırdı.

Filmde, ikilinin birlikte ''Ateş Böceği'' şarkısını söylediği sahneyi başarıyla canlandıran gençler, yoğun alkış aldı.

Olimpiyatların şarkı bölümünde ise birbirinden güzel Türkçe türkü ve şarkılar, Amerikalı öğrenciler tarafından söylendi. Özellikle, geçen yıl babasını kaybeden Emma adlı öğrencinin söylediği Türkçe ve babasına armağan ettiği ''Ağlayamam'' adlı İngilizce şarkı, salonda duygulu anlar yaşattı.
Gecenin sonunda AA'ya konuşan minik Emma, sahnede babası için şarkı söylemenin kendisi için çok anlamlı olduğunu söyledi.

Şarkı dalında ''Unut Beni'' şarkısıyla birinciliği kazanan Alexis Shelton, ödüllerin takdimi sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Sanatçı Reyhan Karaca, Shelton'a sarılarak mutluluğunu paylaştı.
Şiir bölümünde de öğrencilerin şiirleri, Türkçe'yi akıcı kullanarak ve mısraları içselleştirerek yorumlaması dikkati çekti.

Gecede sahneye çıkan 2011 Türkçe Olimpiyatları Dünya Birincisi Tacik Shohrukh Yunusov da seslendirdiği şarkılarda muhteşem sesiyle izleyenleri büyüledi. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Tan da, Yunusov'dan şarkı istedi ve şarkının sonunda da sahnenin yanına gelip onu tebrik etti.

Yarışma sırasında ve sonunda ailelerin de sahne kenarına gelip çocuklarının bu mutlu anını fotoğraf makinesi ve kameralarıyla ölümsüzleştirmeye çalışması dikkati çekti.

Gecenin sonunda yine en çok sevinenler çocuklar oldu. Dereceye giren çocuklar sevinçlerini aileleriyle paylaşırken, AA muhabirine de çok mutlu olduklarını söylediler ve AA kamerasına hep birlikte ''Türkiye'yi ve Türkçe'yi çok seviyoruz'' dediler.

Tüm yarışmacılar, jüri üyeleri ve Büyükelçi Tan, gecenin sonunda sahnede toplandılar ve hep birlikte Türkiye ve ABD bayrakları sallayarak ''Yeni Bir Dünya'' adlı şarkıyı söylediler.

''Geleceğin Türkiye elçileri...''

Gecede konuşma yapan Büyükelçi Tan, başkent Washington'daki olimpiyatların düzenlenmesini sağlayan ATFA ve MAFTAA ile bu derneklerin bağlı oldukları Türki Amerikan Birliği'ni (TAA) tebrik ederek, onların aslında sadece olimpiyat düzenlemekle kalmadıkları, bu etkinlikler sayesinde ABD'de geleceğin ''Türkiye elçilerini'' yetiştirdiklerini söyledi.

Türkçe'yi ve Türk kültürünü öğrenerek büyüyen bu Amerikalı öğrencilerin, ileride iki ülke arasında köprü vazifesi göreceğini ve Türkiye'yi en güzel şekilde tanıtan insanlar olacaklarına inandığını belirten Tan, ABD'de her yıl artan bir şekilde Türkçe'nin ve Türk kültürünün tanıtılıyor olmasından çok mutlu olduğunu kaydetti.

Geceye katılan ABD Kongresi üyesi James Moran, konuşmasında öncelikle Nevruz bayramını kutladı. Amerikalı öğrencilerin Türk kültürünün eşsizliğini öğrenmelerinden memnun kaldığını belirten Moran, bu tür etkinliklerin de Amerikan halkı ve kendilerine ABD'deki Türk toplumunu daha yakından tanımaya olanak sağladığını dile getirdi.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti Virginia milletvekili Moran, konuşmasında Mevlana'nın sözlerinden örnekler verdi, Türkiye'nin kültürü ve yapısıyla bölge ülkelerine örnek ve model olduğunu ifade etti.

Gecede MAFTAA Başkanı Mahmut Yeter, Kongre üyesi James Moran'a çini tabak hediye etti.
Sanatçı Reyhan Karaca da olimpiyatlarda Amerikalı öğrencilerin Türkçe şarkı söylemeleri, şiir okumaları ve halkoyunu gösterisi sunmalarından gurur duyduğunu belirterek, ''Hepsini gözü yaşlı dinledim'' dedi.
Yarışmada sanatçı Karaca da söylediği parçalarla, izleyicileri coşturdu.

MAFTAA Başkanı Mahmut Yeter de Türkçe'nin sevgi dili olduğunu belirterek, Türkçe'ye ilginin her geçen gün arttığını anlattı. Yeter, Delaware'dan North Carolina'ya 14 merkezde Türkçe öğretimi yapmakta olduklarını söyledi.

Sanatçı Reyhan Karaca da olimpiyatlarda Amerikalı öğrencilerin Türkçe şarkı söylemeleri, şiir okumaları ve halkoyunu gösterisi sunmalarından gurur duyduğunu belirterek, ''Hepsini gözü yaşlı dinledim'' dedi.
Yarışmada sanatçı Karaca da söylediği parçalarla, izleyicileri coşturdu.

Etiketler : , , , , , , ,

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’dan Abdullah Gül yorumu:Şartların oluşmasını bekleyerek, kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaparak lider olamazsınız
röportaj arşiv
HAVA DURUMU