USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 08 Mart 2012 Perşembe 10:52
  • Güncelleme saati: 10:57

Büyükelçi Tan'ın 8 Mart mesajı

(A.A)

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, gerek Türkiye'de gerek dünyada kadın hakları konusunda atılması gereken önemli adımların bulunduğunu belirtti.

Tan, ''Unutmamalıyız ki kadınların kalkınması, toplumların kalkınması demektir ve bir ülkenin kalkınmışlık düzeyi, o ülkenin kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konusunda kaydettiği ilerlemeyle de ölçülmektedir'' dedi.


Tan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Türk-Amerikan toplumuna yönelik yayımladığı mesajında, ''özverili çabalarıyla gerek ABD'nin bugün bulunduğu yere gelmesinde gerek Türk kadının ABD'de layıkıyla temsil edilmesinde çok önemli bir role sahip olan Türk-Amerikan toplumunun kadın üyelerine, eşlerimize, annelerimize, kadın meslektaşlarımıza ve erkek mensuplarımızın eşlerine bu yaşamsal katkıları için bir kez daha teşekkür eder, Dünya Kadınlar Günlerini en içten duygularla kutlarım'' ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne benimsedikleri amaç, ilke ve değerler sayesinde, Türk toplumunun temelini teşkil eden kadınların bugün toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın muhtelif alanlarında aktif şekilde rol aldığını kaydeden Tan, Türk milletinin halihazırda dünya çapında tanınan iş kadınları, bilim kadınları, kadın sanatçı ve sporcular yetiştirdiğine dikkati çekti.

Tan, şöyle devam etti:

''Bugün Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi'ne ve Ek Protokolü'ne taraf olan, ayrıca, Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi'nde bir üyeyle temsil edilen Türkiye, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında kadına karşı şiddet alanında ilk uluslararası belge olan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin hazırlıklarına da öncülük etmiş ve bu Sözleşme'yi imzalayan ve meclisinde onaylayan ilk ülke olmuştur.

Diğer yandan, Dünya Kadınlar Günü'nü, kadın haklarına toplumumuzda ve dünya çapında dikkat çekilmesi ve bu konuda harekete geçme çağrısında bulunulması için değerli bir fırsat olarak görüyorum. Zira, gerek ülkemizde, gerek dünyada kadın hakları konusunda atılması gereken önemli adımlar bulunmaktadır. Unutmamalıyız ki kadınların kalkınması, toplumların kalkınması demektir ve bir ülkenin kalkınmışlık düzeyi, o ülkenin kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konusunda kaydettiği ilerlemeyle de ölçülmektedir. Kadın hakları konusunda bugüne değin attığımız olumlu adımlar, bizi bu doğrultuda daha fazla çalışmaya, var olan sorunları ilgili kişi ve kuruluşların katılımıyla tespit etmeye ve birlikte bu sorunlara kalıcı çözümler üretmeye teşvik etmektedir''.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU