USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 25 Şubat 2012 Cumartesi 11:08
  • Güncelleme saati: 11:17

Başkonsolos Bilgen'den Paterson çıkarması

(A.A)

Türkiye'nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Türk vatandaşlarının en yoğun yaşadığı bölge olarak bilinen New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde Türklerle bir araya geldi.


Yardımcısı Ümit Alparslan Kılıç ve Karaçay Türkleri Camisi Dernek Başkanı Kadir Taşkın ile birlikte, Türkler tarafından işletilen Paterson'daki market, kasap, fırın ve kahvehaneleri ziyaret eden Başkonsolos Bilgen, esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi ve çözümleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Başkonsolos Bilgen, Paterson ziyaretinin son noktası olan, Karaçay Türklerinin uğrak yeri olarak bilinen ''Hacının Kahvehanesi''nde vatandaşlarla yaptığı sohbette, ''Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanan arkadaşların çifte vatandaş olmalarında hiçbir sakınca yoktur. Amerikan vatandaşı olun ve konsolosluğumuza çifte vatandaşlık kaydınızı yaptırın'' dedi.

New York Manhattan'daki Türkevi binası hakkında kimi şikayetlerini ifade eden vatandaşlara; ''Türkevini yıkacağız ve yeni bir bina yapacağız'' diyerek yanıt veren Bilgen, bir süreliğine Türkevi'nin yakın çevresinde geçici binalarda hizmetlere devam edileceğini ve yeni binada şikayetlere konu olan durumların yaşanmayacağını vurguladı.

Diplomat olmadan önce, öğrencilik dönemlerinde ABD'de hem çalışıp hem de tahsil hayatını devam ettirdiğini ve Amerika'da yaşam şartlarını bildiğini anlatan Bilgen, görev süresi sırasında değişik zamanlarda New Jersey'e ziyaretlerini sürdüreceğini, Türk vatandaşlarının sorunları için kendisine 24 saat boyunca ulaşılabileceklerini söyledi.

Başkonsolos Bilgen New York'taki görevine Aralık 2011'de başlamıştı.

Etiketler : , , , ,

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU