USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Toplum
  • Haber giriş tarihi: 18 Şubat 2011 Cuma 11:29
  • Güncelleme saati: 15:01

Namık Tan, Los Angeles'ta

(A.A.)

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin Los Angeles kentindeki temasları çerçevesinde Belediye Başkanı Antonio Villaraigosa ile görüştü.

Edinilen bilgiye göre, ABD'nin üçüncü büyük kentinin Belediye Başkanı Villaraigosa görüşmede, Türkiye'nin isminin her alanda daha sık zikredildiğini, Los Angeles'ın Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesinde büyük yarar gördüğünü, THY'nin 3 Martta başlatacağı İstanbul-Los Angeles seferlerinin Türkiye ile California arasında ticari, kültürel ve turistik bağları güçlendireceğine inandığını belirtti.

Los Angeles'ta yaşayan Türk-Amerikan toplumu üyelerinin Amerikan hayatına yaptığı katkılardan övgüyle söz eden Villaraigosa, hiç görmediği Türkiye'yi en kısa sürede ziyaret etme sözü verdi.

Büyükelçi Tan, daha sonra Los Angeles World Affairs Council adlı kuruluşta Türk dış politikası konulu konuşma yaptı. Konuşmasında Türk-Amerikan ilişkilerinin son durumundan bahseden Tan, Ermeni asıllı bir dinleyicinin 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesi üzerine, Türkiye'nin 1915 olaylarını inceleyecek bir tarih komisyonu kurulması teklifinin yanıtsız kaldığını hatırlatarak, tarihte yaşananları tek taraflı değerlendirmenin yeni nesilleri yıkıcı bir söyleme hapsetmek dışında sonuç vermediğini kaydetti.

Los Angeles'taki temasları çerçevesinde, Amerikan Yahudi Komitesi adlı kuruluşun Los Angeles bürosu üyelerine de hitap eden Tan, Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik politikası hakkında bilgi verdi. Tan, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesinin başlıca koşulunun Gazze'ye yardım konvoyuna yapılan saldırıdan ötürü özür dilenmesi ve tazminat ödenmesi olduğunu tekrar vurguladı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan gün içinde ayrıca, Los Angeles ve çevresindeki Türk-Amerikan derneklerinin temsilcileri, burada bulunan Müslüman topluluklarının önde gelen isimleri ve İstanbul Ermeni Derneği yöneticileriyle de toplantılar yaptı.

Diğer Haberler Tüm Toplum Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU