USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Spor
  • Haber giriş tarihi: 16 Şubat 2013 Cumartesi 02:42
  • Güncelleme saati: 02:44

Türk Phelps'ler için ilk adım!

ABD'li olimpiyat şampiyonu yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman, Yüzme Federasyonu ile görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

2016 Rio Olimpiyatları ve 2020 adaylığı sürecinde Yüzme Federasyonu önemli bir adıma attı. Yüzme Federasyonu tarafından Türkiye'ye getirilen ABD'li olimpiyat şampiyonu yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman'ı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç kabul etti. Kabul sonrası açıklamada bulunan Bakan Kılıç, Olimpiyat adayı ve aynı zaman 2016 Rio olimpiyatlarına hazırlanan bir ülke olarak ayrım yapmaksızın olimpik branşları olimpiyatlara hazır hale getirme çabası içerisinde olduklarını söyledi.

Bu çabalarını federasyonlarla birlikte sürdürdüklerinin altını çizen Kılıç, ''Olimpik federasyonlarımızın straterjik planlarını oluşturmalarını kendilerinden istedik. Bu anlamda yaptığımız görüşme neticesinde Türkiye'de çok önemli branşlardan biri olan yüzmede istenilen başarı ve performans düzeyine kavuşturulması için önemli bir adım attık. Özellikle hedefimiz madalya değil bu hep söyledim bir kez daha ifade ediyorum. Madalyadan önce ülkemiz gençlerinin sporcu olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Lisanlı sporcu sayısını artırarak bununla birlikte başarıyı yakalamak istiyoruz. 30 yeni yüzme havuzu inşa ediyoruz. Bu hizmetlerin yapıldığı ülkede yeni sporcuların yetişmesi, performansa dayalı hamlelerin atılması kaçınılmaz. Attığımız adım bunlara yönelik adımlar. Umarım neticelerini önümüzde ki yıllarda görürüz.'' diye konuştu.

Yüzme Federsyonu ile yapılacak görüşmenin ardından Bob Bowman'ın göreve başlayacağı öğrenildi. Bowman'ın Yüzme Milli Takımı'nda koordinatörlük görevi üstlenmesi bekleniyor.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

Diğer Haberler Tüm Spor Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU