USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Spor
  • Haber giriş tarihi: 13 Eylül 2010 Pazartesi 00:40
  • Güncelleme saati: 16:36

Türkiye'nin buruk gecesi

2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nda tarihinde ilk kez final oynayan Türkiye, turnuvanın final karşılaşmasında ABD'ye 17 sayı farkla 81-64 yenildi

(USASabah ve Ajanslar)

2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nda tarihinde ilk kez final oynayan Türkiye, turnuvanın final karşılaşmasında ABD'ye 17 sayı farkla 81-64 yenilerek ikinci oldu ve tarihinde ilk kez gümüş madalya aldı. ABD ise turnuvanın şampiyonu olarak altın madalya elde etti.

2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda A Milli Takımımızın ABD ile oynadığı final maçını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da izledi.

Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki karşılaşmada Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan Devlet Başkanı Tadiç, TBMM Başkanı Şahin aynı locadan karşılaşmayı takip etti.

Final maçından sonra ise Cumhurbaşkanı Gül, şampiyon ABD'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise 3. olan Litvanya'nın bronz madalyasını verdi.

2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan A Milli Takımız'ı, ABD ile oynanan final karşılaşmasında 16 bini aşkın coşkulu taraftar destekledi. Kırmızı beyaz renklere bürünmüş taraftarlar, karşılaşma boyunca A Milli Takımımızdan desteklerini eksik etmedi.

Başkan Obama telefonla aradı

Öte yandan Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre Başkan Obama, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı arayarak Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye'nin yaptığı ev sahipliği için teşekkür etti. İki takımın da iyi oynadığını söyleyen Obama, yine de gönlünün kazanan ABD'den yana olduğunu ifade etti.

röportaj arşiv
HAVA DURUMU