USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
RÖPORTAJLAR

New York Parklar Müdürü Veronica White: Parklarda güvenlik için kural şart

Dilek Sancılı / NEW YORK

'Özgürlükler şehri' olarak anılan New York'un parklarında çok sıkı kurallar var. Kurallara uymayanları 90 gün hapis ve 1000 dolar para cezası bekliyor. Bu kurallar bireysel özgürlükleri garanti altına alıyor ve güvenliği sağlıyor.


New York şehrinin kalbinin attığı Manhattan adası, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan ve aralarında 300 dönümlük Central Park'ın da bulunduğu irili ufaklı onlarca parka ev sahipliği yapıyor. Çalışanlar öğle yemeklerini, New York Kütüphanesi manzarasıyla Bryant Park'ta yiyor. New Yorklu Üniversite öğrencileri Union Square ve Washington Square parklarında ders çalışıyor, güneşleniyor. Parklarda herkes kendini güvende ve özgür hissediyor çünkü belediyenin neredeyse 100 yıla dayanan park kuralları var. Kurallar New Yorkluların hem bireysel özgürlüklerinin hem de güvenliklerinin garantisi. Yılda 100 milyondan fazla ziyaretçi tarafından gezilen bu parklarda düzeni ve temizliği korumak için sıkı kurallar uygulamaktan çekinilmiyor. Parkların belli bir düzen ve kural çerçevesinde korunması için çok ciddi yaptırımlar uygulayan New York Belediyesi'nin amacı, dünyanın en güvenli parklarına sahip olmak. Mesela bahsedilen tüm bu parklarda sigara içmek, alkol almak, uyuşturucu kullanmak, mangal yapmak, başkalarının bireysel özgürlüklerine zarar verecek herhangi bir aktivitede bulunmak kati suretle yasak. Genel kuralların yanı sıra her bir parkın ayrıca kendine has kuralları bulunuyor. Mesela Central Park'ta üç ayrı göl olmasına rağmen yüzmek yasak.

Köpekler için ayrı alan

Parkların bazı bölgelerine çocuklar giremezken bazı parklarda ise köpeklerin dolaşması yasak. Union Square Park'ta köpekler için parkın içinde ayrı bir bölüm yapılmış. Her bir parkın girişinde ve belli yerlerinde o parklara ait kurallar, herkesin görebileceği şekilde asılmış durumda. Ayrıca şehirde bulunan parkların bir de açılış ve kapanış saatleri var. Genelde sabah 09.00 gibi açılan parklar özel bir aktivite yoksa saat 22.00'den sonra ziyaretçilere kapanıyor. Kurallayara uymayanlar ise New York mahkemelerinde yargılanarak 90 güne kadar hapis ve 1000 dolara kadar hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya. New York şehrinde tam 29 bin dönüm arazi içinde bulunan parklar, plajlar ve yeşil alandan sorumlu olan New York Parklar Müdürü Veronica White, bugüne kadar meşhur belediye başkanı Gulliani olmak üzere üç ayrı belediye başkanı ile çalışmış ve pek çok ödüle layık görülmüş bir isim. White, New York parkları ve parklarda uygulanan kurallarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

***
New York'taki parklarda en belirgin yasaklarınızın başında sigara ve alkol geliyor. Bunun temel nedeni nedir?

- Genel olarak parklarımızda alkol yasak. Alkol yasağını parkı ziyaret eden herkesi düşünerek uyguluyoruz. Sigara konusu ise başlı başına sağlıkla ilgili bir yasak. Parklarımızın milyonlarca ziyaretçisi var. Sigara dumanının onları etkilemesine göz yumamayız.

Tüm bu kural ve yasakları nasıl belirliyorsunuz?

- Parklara ilişkin kuralları yerel yönetim meclislerindeki oturumlarda belirliyoruz. Seçilmiş belediye meclis üyeleri, halkın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bu kararları alıyor. Bu oturumları izlemek mümkün. Belediye Meclisi'nin aldığı kararları son olarak belediye başkanı imzalıyor.

Bu kurallar temel haklarla çelişirse, mesela parklarda protesto yapmak serbest mi?

Parklarda gösteri veya miting yapılabilmesi için bir izin sürecimiz var. Genelde izin taleplerine olumlu geri dönüş yapıyoruz. Ama izin prosedürlerinin tamamlanması lazım. Bu prosedürler olmadan parklarda gösteri ya da protesto yapmak zaten başta kanunlara aykırı. Bunun yanı sıra partiler veya konserler de özel izine bağlı. Çocuğunuz için yapacağınız 20 kişilik bir doğumgünü partisinden, binlerce kişinin izleyeceği konsere kadar her şey izin çerçevesinde oluyor. Mesela geçen yıl 17 bin irili ufaklı toplantıya izin verdik.

Bu kadar kural, özgürlükler şehri New York ile bağdaşıyor mu?

- Öncelikle aşırı ve gereksiz bir kural koymuyoruz. Bu kurallar insanların özgürlüklerini kısıtlamak için koyulmuyor. Dünyanın en iyi parklarını yönetiyoruz. Tabii ki bunu belli bir standart doğrultusunda yapmamız lazım. Halkın her kesiminin bu parklardan yararlanmasını istiyoruz.

-Parklarda genel olarak neler yasak?

1. Sigara içmek.
2. Alkollü içki içmek.
3. Belirlenen yollar dışında bisiklete binmek.
4. Belirlenen alanlar dışında evcil hayvan dolaştırmak.
5. Sesli müzik dinlemek.
6. Maytap, havai fişek atmak.
7. İzinsiz eylem yapmak.
8. Gece parka girmek.
9. Çevreyi rahatsız edecek düzeyde gürültü yapmak.
10. Çadır kurmak.
DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar