USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
RÖPORTAJLAR

6 Nisan Gençlik Hareketi lideri Ahmed Maher: Mısır’da devrim devam ediyor

(USASABAH)

Taner Doğan* / KAHİRE

2008 yılında işçilerin haklarını savunmak amacıyla Mısır'da kurulan 6 Nisan Gençlik Hareketi ( April 6 Youth Movement) lideri ve 100 kişilik Anayasayı Yapım Konseyi üyelerinden olan Ahmed Maher ile 6 Nisan Hareketi'nin serüvenini, faaliyetlerini ve Mısır'daki demokratikleşme sürecini konuştuk.


Devrimden sonra Türkiye'ye davet edilen ve Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşen Maher, Mısır'daki devrimin devam ettiğinin altını çizerek demokratikleşme sürecinin zaman istediğini ancak kendisinin çok umutlu olduğunu belirtiyor.

***

6 Nisan 2008 tarihinde Mısır'ın kuzeyindeki Mahalle El-Kübra kentinde çalışan işçileri desteklemek amacıyla sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıp 6 Nisan Gençlik Hareketini kurdunuz. Hareketin kısa tarihini özetleyebilir misiniz?

Aslında 2008 yılında başlamadık. Arkadaşlarım ve ben 2004 yılında kurulan ve çoğunluğu avukatlardan oluşan "Kifaye (Türkçe: Yeter) Hareketi"ne katıldık. Sivil toplum hareketi iken kısa zamanda siyasi bir harekete dönüşen bu hareket, özgürlük, adalet ve eşitlik gibi ilkeleri savunmak amacıyla Mübarek karşıtı protestolar düzenlemeye başladı. 2006 yılında işçilerle irtibata geçip, mobilize olmalarını sağladık. 2007 yılında Yahoo gruplarını ve Youtube'u, 2008 yılında ise o zamanlar yeni yaygınlaşmaya başlayan Facebook ve Twitter'i kullandık. Ondan önce sosyal medyanın ne olduğunu, nasıl kullanmamız gerektiğini bilmiyorduk. Dolayısıyla sosyal medya tecrübelerini 2008'de kazanmaya başladık. 6 Nisan günü tarihi bir güne imza atarak küçük bir devrim gerçekleştirdik. O gün 6 Nisan Gençlik Hareketi olarak adlandırdığımız örgütün temelini atmış olduk.

6 Nisan Gençlik Hareketi'ni Kifaye'nin gençlik kolları olarak mı görmek gerekir?

Kifaye Hareketi ile resmi bir bağlantımız yok, ancak Mübarek rejimini devirmek için birlikte aynı safta mücadele ettik. Kifaye'den farkımız yeni mecraları kullanıp gençleri mobilize etmemiz.

Tunus'tan cesaret alan Mısır halkı 25 Ocak 2011 tarihinde tarihi bir ayaklanmayı başlattı. 6 Nisan Gençlik Hareketi protestolar esnasında nasıl bir çalışma yürüttü?

2008 yılında yaşananların aynısını 2011'de de yaşadık, ancak bu sefer daha büyük formatta ve tüm Mısırlıların desteğiyle. Bir çok Mısırlı hareketimizi ve bizleri tanımıyordu. 25 Ocak'ta gösterilerin başlamasıyla birlikte bilhassa genç kitle bizlerle ve misyonumuzla tanıştı. Devrim esnasında bazı sosyalist gençlik gruplarıyla ve çok popüler olan "Hepimiz Halid Saidiz" ("We are all Khaled Said") Facebook grubuyla iş birliği yaptık. Tabi birlikte ortaklaşa çalıştığımızdan dolayı daha etkin bir çalışma yürütme imkanına sahip olduk ve tüm dünyanın de şahit olduğu gibi tarihi bir devrimi gerçekleştirdik.

Hareketinizde rakamsal olarak ne kadar insan yer alıyor? Mısır'da bulunan farklı grup ve dini azınlıklar da sizleri destekliyor mu?

Bilhassa üniversite talebeleri rejimden korktuklarından dolayı devrimden önce "tutuklanır veya fişlenirim" düşüncesiyle hareketimizi desteklemeye cesaret edemiyordu. Ancak devrimden sonra sayımız hızla yükseldi ve şu an 75 bin Mısırlı hareketimizde yer almakta. Tabi bu sayı sadece Müslümanlardan oluşmuyor. Kapımız özgürlük, demokrasi ve eşitliği savunan herkese açık olduğundan dolayı bir çok farklı grup ve dini azınlıkta olan insanlar örgütümüzde yer almaktadır.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey'i desteklediniz, ancak kendisi adaylıktan çekildikten sonra ilk turda açıktan hiç bir adayı desteklemeyip üyelerinizi kendi iradeleriyle baş başa bıraktınız. Ancak ikinci turda Şefik Mursi ile karşılaştığında Mursi'nin yanında yer aldınız. Niçin Mursi?

Bunun cevabı çok açık. Eski rejimi temsilen eden Ahmed Şefik ile demokratik söylemleri savunan İhvan adayı Muhammed Mursi arasında kaldığımızdan dolayı doğal olarak Mursi'yi destekleme kararı aldık. Eski rejimi desteklememiz zaten söz konusu olamazdı. Seçimleri boykot etmemiz ise eski rejimin lehine olurdu. Bu nedenle yeniliğin yanında olmaya karar verdik.

Peki Mursi birilerinin tereddüt ettiği gibi sadece İslamcı kesimin istekleri doğrultusunda mı siyaset yapacak, yahut daha elzem olan ekonomi, işsizlik ve eğitim gibi tüm Mısır halkının temel sorunlarının çözümüne mi öncülük edecek? Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

Bu konuda gerçekçi bir cevap vermek için henüz erken. Ancak ekonomik atılımların ön planda olduğu aşikar. Mısır, önemli tarihi olan bir ülke olması hasebiyle köklü değişiklikler yapılacağını ve aşırı uçlara kaçılacağını düşünmüyorum. Kaldı ki radikal düşüncelere sahip olan insanlar Mısır'da azınlıktalar. Bu nedenle Mursi'nin tüm halkı kucaklayacağını ve gündeminde ülke ekonomisini gün yüzüne çıkaracak planların bulunacağına inanıyorum.

Mursi, ilk 100 gün içinde güvenlik, trafik, yakıt ve çevre temizliği gibi bir çok konuda vaat vermesine rağmen bugüne kadar ciddi bir adım atılmadı. İlk 100 gün için çok iddialı bir başlangıç değil mi?

Evet doğru, ancak hükümetin kurulmasını beklemek gerekir. Diğer yandan Yüksek Askeri Konsey ve Mursi arasında ciddi kavgalar ve ayrışma noktaları var. Şimdilik Mursi'yi destekleyeceğiz, ancak 100 gün içinde verilen sözler gerçekleşmezse uyarılarda bulunup, verilen vaatlerin yerine gelmesinin takipçisi olacağız.

Sizce Mursi'nin atması gereken ilk üç adım nedir?

1) Mübarek tarafından atanan veyahut Mübarek taraftarı olan elit tabakanın değiştirilmesi.
2) Yolsuzlukla mücadele.
3) Tüm halkın eğitimi için yeni adımlar.
Ancak tüm bunları gerçekleştirebilmek için ekonomiyi acilen canlandırması ve işsizlik sayısını minimize etmesi gerekiyor.

Müslüman Kardeşlerin ve Selefilerin çoğunlukta olduğu parlamento haziranın ortasında Yüksek Askeri Konsey tarafından feshedilmesine rağmen, Mursi iki hafta önce milletvekillerinin toplanması çağrısında bulundu. Doğru bir adım mıydı?

Evet yerinde bir karardı. Demokratikleşmenin parlamento ile gerçekleşebileceğine inandığımızdan dolayı bu kararı destekledik. Mursi'nin Yüksek Askeri Konseye karşı atacağı her adımı destekleyeceğimizin altını çizmek isterim.

Hareketiniz Mısır'daki demokratikleşme sürecine nasıl bir katkı sağlayacak?

İlk olarak lobi oluşturmaya ağırlık verdik. Bilhassa genç kitlelerin devletin tüm kademelerinde yer almasını önemsiyoruz. Aynı zamanda tabanımızı oluşturmaya çalışıyoruz, çünkü arkanızda güçlü bir kitleniz olduğu zaman ancak söz sahibi olabilirsiniz.

Mısır'daki devrim tamamlandı mı?

Devrim daha tamamlanmadı. Ne zamanki Mısır halkının haklarını savunan bir sistem ve düzen kurulur, demokratik bir anayasa yazılır, işte o zaman gerçek devrim gerçekleşmiş olur.

Diğer ülkelerde gençlik hareketleriyle ilişkiniz var mı?

Tunus'taki gençlik hareketleriyle güzel ilişkilerimiz var. Sudan, Yemen, Bahreyn, hatta İspanya ve Yunanistan'daki gençlik hareketleriyle görüşüyor, fikir alış verişinde bulunuyoruz. Zor günler yaşayan Suriyeli kardeşlerimizle de iletişim halindeyiz.

Suriye'deki gençlik hareketiyle nasıl bir ilişkiniz var ve ne yapmalarını öneriyorsunuz?

Şu an kendilerini ancak sosyal medya üzerinden destekleyebiliyor ve haklı oldukları davalarından vazgeçmemelerini, zulme karşı sabırla direnmelerini ve adalet mücadelesinde halkın her kesimini bir olmaya davet etmelerini tavsiye ediyoruz. İnanıyorum ki Suriye'deki Esad rejiminin sonu çok yakın.

@tnrdgn

info@tanerdogan.net


* SOAS Global Medya ve Ulusötesi İletişim Master programı

DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar