USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
RÖPORTAJLAR

Gezici Türk Kahvesi Evi Direktörü: Amerikalılar ve Türkler için kahve bir kültür

(USASABAH)

Abdülkerim Tever / NEW YORK

Turkayfe.org, Türkiye'nin ve Türk kültürünün Amerika'daki bilinirliğine katkıda bulunmayı amaçlayan gönüllülerce kurulmuş bir organizasyon.


İnsanların Türkiye ile ilgili tecrübelerini paylaşabildikleri bir sosyal iletişim ağı olan Turkayfe.org Türkiye'nin ilk dijital ve uluslararası kahve evi olma özelliğini taşıyor. Turkayfe.org gönüllüleri, Türk ve Amerikan toplumu arasındaki kahve sohbetlerini arttırabilmek ve iki toplumun birbirini daha iyi tanımasına olanak sağlamak için Türkiye'nin dört bir köşesine ait fotoğraflarla bezeli 'Gezici Türk Kahvesi Evi'yle adım adım ABD'yi dolaşıyor.

Organizasyon içerisinde Türklerin yanı sıra, Amerika'da yaşayan diğer uluslardan da gönüllüler bulunmakta. Kurukahveci Mehmet Efendi ve Vaşington Türk Amerikan Derneği (ATA-DC)'nin işbirliğiyle geliştirdikleri ve seyyar bir yemek dağıtım aracından ortaya çıkarılan 'Gezici Türk Kahvesi Evi' aracılığıyla gönüllüler Amerikalılara kahve ikram ederek hatırlarda hoş bir tat bırakıyorlar. Kahve seven iki toplumu birbirine bir adım daha yaklaştırmayı ve Türk kahvesinin bilinirliğini ABD'de arttırmayı amaçlayan Turkayfe.org sitesinin kurucusu ve kahve tanıtım projesinin direktörü Gizem Şalcıgil White ile Amerika turnelerinin New York ayağında bir araya gelip "Türk Kahvesi Kültürü Etkinlikleri" üzerine konuştuk.

***

Turkayfe.org nasıl doğdu?

Turkayfe.org, Türk ve yabancı katılımcılarının Türkiye'ye ilişkin kendi deneyimlerini paylaştığı, bireylerin kendi alanındaki bilgileri aktararak Türkiye'nin ve Türk kültürünün tanıtımına katkı sağladığı ve eğlenceli kültürel diyaloglar yaşanmasına olanak sağlayan bir kahve evi. 2009 yılında üç girişimci arkadaşım ile beraber Türkiye'nin internet üzerinden daha geniş kitlelere aktarılması için başlattığımız bu portal aracılığı ile, Türkiye'nin insan yüzünü, geleneklerini, değerlerini, yaşam biçimini ve dünyaya bakış açısını daha etkili ve doğru bir şekilde yansıtmayı hedefliyoruz. Amacımız, bilgi çağında yeni iletişim teknolojilerinden faydalanarak ülkemizin marka değerinin artmasına katkıda bulunmak ve ülkemize ekonomik, kültürel ve sosyal olarak fayda sağlanmasına destek olmak.

Bu proje bünyesinde, Kurukahveci Mehmet Efendi'nin desteğiyle geçtiğimiz Haziran ayında hem New York'ta hem de Vaşington'da ''Türk Kahvesi Kültürü - 16. Yüzyıldan 21. Yüzyıla ve Ötesine" temalı etkinlikler düzenledik. Bu sene de, özellikle üniversiteli gençlere ulaşmak ve onlarla daha yakın bir ilişki kurabilmek amacıyla 'Gezici Türk Kahvesi Evi'ni yarattık, ve şimdiye kadar gezdiğimiz üç noktada yaklaşık 3000'e yakın kahve ikramı gerçekleştirdik. Kahvemizi ilk kez tadan ve çok beğenen gençlere Türk kahvesinin kültürünün dünyadaki yerini ve tarihini anlattık, Türkiye hakkında merak ettikleri güncel konuları tartıştık.

Turkayfe.org gönüllüleri kimlerden oluşuyor?

Turkayfe.org sitesinin gönüllü kurucuları Efe Sevin, Emin Okutan ve Deniz Caner'dir. Daha sonra ekibe Efsun Karbeyaz ve Evren Tok katıldı. Türk Kahvesi Kültürü etkinliklerini Göknur Akçadağ ile beraber başlattık. Ayrıca, Demet Cabbar, Sema Muşlu, Tuğçem Gaines, Sıtkı Kazancı, Yenal Küçüker, Erdem Tekinel, Şennur Fahralı, Gizem Tunca, Yağmur Coşar, Bingül Sevimli, Gülay Duygu, Funda Brady, Jackie Chin, Danny Ciğercioğlu, İbrahim Türk ve Ercüment Akman gibi Türk Amerikan toplumunun değerli üyeleri ekibimizin diğer gönüllülerini oluşturuyor.

"HARVARD VE YALE'DE DE TANITIM YAPACAĞIZ"

Turne hangi şehirleri kapsıyor?

Kültürel bilgi alışverişine ve toplum diplomasisine güzel bir örnek oluşturan kahve turumuz Washington, Baltimore, New York, New Haven ve Boston gibi ABD'nin başlıca beş kentini kapsıyor. İçinde mutfağı bulunan seyyar kahve aracımızla öncelikle Yale, Harvard gibi ABD'nin seçkin üniversitelerine geziler düzenlemeye ve gençlere Türk kahvesini sevdirmeyi hedefliyoruz. Kısıtlı bir bütçe ve gönüllü çalışmalarla yürütülen bu proje, yeterli finansman ve manevi destek sağlandığı takdirde, ABD'nin birçok eyaletinde gerçekleştirilebilecek potansiyele sahip olup, uzun vadede küresel bir tanıtım kampanyasına da dönüştürülebilir. Bu aralar Güney Amerika, Avrupa gibi dünyanın farklı noktalarından mesajlar almaya başladık, insanlar bu tanıtım kampanyasının bir parçası olmak ve benzer çalışmalar yapmak istiyorlar.

"AMERİKALILAR TÜRK KAHVESİ'Nİ ÇOK BEĞENİYOR"

Türk kahvesi ikram edip Türkiye'yi anlatıyorsunuz. Amerikalılar ve bu ülkede yaşayanlar Türkiye'yi nasıl biliyor? Tepkiler nasıl?

Türkiye'nin yurtdışında güçlü bir ismi, ama zayıf bir imajı var. Özellikle yurtdışında yaşarken bunu birebir gözlemlemek mümkün. Amerika'da Türkiye hakkında olumsuz bir imaj oluşmuş ve toplumda bazı yanlış ve eksik bilgiler yerleşmiş durumda. Ben Türkiye'yi daha etkili tanıtabilmemiz için yabancı toplumlarla ortak noktaların tespit edilip karşılıklı diyaloglar kurulmasına ve iletişim sürecini hızlandırabilmek için günümüzün yeni iletişim araçlarından faydalanmamız gerektiğine inanıyorum.

500 yıllık tarihi ve kendine özgü gelenekleriyle Türk kahvesi bizim en önemli kültürel değerlerimizden. Öte yandan, ABD'de çok yaygın olan kahve kültürü modern yaşamı büyük ölçüde etkiliyor. Ancak, Amerikan toplumu her gün içmekten vazgeçemedikleri kahvenin tarihini ve kahvenin Batı dünyası ile nasıl tanıştığını bilmiyor. Şu ana kadar çok olumlu geri dönüşler aldık, özellikle kültürümüzü tanıtmaya yönelik bu projeyi gönüllü yaptığımızı öğrenen Amerikalıların büyük beğenisini kazandık.

"BEŞ EYALETTEYİZ"

'Türk Kahve Evi' gezilerine devam edecek mi? Organizasyon ve projelerinizi başka ülkelere de götürmeyi düşünüyor musunuz?

Bu proje gönüllü çabalarla şu anda sadece beş eyalette faaliyet gösterebiliyor. Öte yandan, bize destek verilirse projeyi sadece ABD'de değil, dünyanın farklı noktalarına da taşımayı çok arzu ediyoruz. Önümüzdeki yıl eğer lojistikler ve yeterli finansman sağlanırsa, dünyanın başlıca ülkelerinde aynı anda birçok gezici Türkiye aracı ikramlarda bulunmak üzere yola çıkarak Türkiye'yi tanıtmak adına eğlenceli ve heyecan verici bu projeyle toplumlar arasında daha sıcak bir etkileşim yaratabilir ve ülkemizin ve Türk kahvesinin markalaşma sürecine önemli ölçüde katkı sağlayabiliriz.


DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar