USA SABAH 15 Ekim 2018 Pazartesi
RÖPORTAJLAR

İSMEP Direktörü Gökhan Elgin: İstanbul Valisi ekran başından depremi yönetebilecek

(USASABAH)

Serdar Karagöz / NEW YORK

Endonezya ve Meksika'da gerçekleşen korkutucu depremler sonrası geçen hafta bir araya gelen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Felaket Risklerinin Azaltılması panelinde model proje olarak Türkiye'nin İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Arttırılması Projesi (İSMEP) tanıtıldı.


İSMEP direktörü Kazım Gökhan Elgin panel sonrası SABAH'a projenin detaylarını anlattı.

***

1 MİLYAR EURO'LUK PROJE

İstanbul depreme nasıl hazırlanıyor?

BM'de projemizi tanıtırken gördük ki, Türkiye'nin bu projesindeki bilgi birikimi, çözüm tarzı ve tecrübesi dünyada hiçbir ülkede yok. 2006 yılında İstanbul valiliği il özel idaresi bünyesinde ve Dünya bankasının 310 milyon Euro'luk kredisi ile İstanbul'u olası bir depreme hazırlamak için çalışmalarımıza başladık. Bütçemiz yurtdışı desteklerle 1 milyar 250 milyon Euro'ya ulaştı. Önceliğimizi Marmara depremindeki zafiyetlerimizi incelemeye verdik. Marmara depreminin ilk saatlerinde, Ankara şehirlere ulaşamazken şehirler kendi içinde ilçelerine ve mahallelerine ulaşamadı. Bu sebeple bir dizi teknolojiye yatırım yaptık.

"VALİ BİLGİSAYAR BAŞINDAN DEPREMİ YÖNETECEK"

Bu yatırımlar neleri içeriyor?

Haberleşme sistemlerinin kapasitesi arttırdık. İstanbul'da acil durumda kullanılacak telsizlerimizin ve kamu haberleşme sisteminin tamamı en kötü senaryoda dahi devre dışı kalmayacak ve yüzde yüz çalışır bir vaziyette olacak. Uydu antenleri, mobil haberleşme araçları ve telsiz bütünleştirme sistemleri aktifleşecek. Antenleri ve uydu aktarım cihazlarını sismik riski olmayan 16 kuleye taşıdık. Karar destek sistemi sayesinde İstanbul valisi anlık olarak nerede yıkım daha fazlaysa oradaki kaynakların anlık durumu gibi verileri tek bir ekrandan görerek karar alma sürecini hızlandıracak.

Ayrıca Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. İstanbul'da 353 bin kişiye deprem öncesinde sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğine ilişkin birebir eğitim verdik.

DEPREMDE EN GÜVENLİ BİNALAR DEVLET OKULLARI

İstanbul depreme hazırlanırken en büyük harcama hangi alanda yapılıyor?

Bütçemizin yüzde 80'ni güçlendirme ve yeniden yapıma ayırıyoruz. Okul ve hastaneler başta olmak üzere yurtlar, sosyal hizmet binalarının ve idari binaların güçlendirilmesini veya yıkılarak yeniden yapılmasını sağlıyoruz. İstanbul'da acil olarak 471 okulu güçlendirdik. 124 tane okulu da yıkıp yeniden yaptık. Burada şuan 1 milyon öğrenci güven içinde. Deprem yönetmeliği çıkmadan önce yapılan okulların yüzde 80'ni onarılmıştır. Kalan yüzde 20 ise riski az olan bölgelerdeki okullardır. Bunları da elden geçireceğiz.

Okulların yanında Kamuya ait 14 yurt ve sosyal hizmet binasını güçlendirdik. İstanbul'un en büyük yurdu olan Atatürk öğrenci yurdunu tamamen yıktık yerine 3500 kişilik 5 bloktan oluşan yeni bir yurt yapıyoruz ve 2013 Mayıs ayında inşaat bitecek.

5 YENİ HASTANE KURUYORUZ

Peki hastaneler?

İstanbul'da 10 hastanede güçlendirme çalışması yaptık, beş tane yeni hastane kuruyoruz. Üç tanesi 1000 yataklı olacak ve Kartal, Göztepe ve Okmeydanı hastanelerinin yerini alacak. Bu hastaneleri deprem anında bile ameliyat yapılacak şekilde tasarlıyoruz. 2015 yılında İstanbul'un bu üç hastanesi tamamlanmış olacak.

DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar