USA SABAH 19 Haziran 2018 Salı
RÖPORTAJLAR

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya: Hedefimiz en parlak beyinleri Türkiye'ye çekmek

(USASABAH)

Nur Özkan Erbay / Washington DC

Türk Amerikan Bilim Adamları ve Araştırmacıları Derneği (TASSA)'nın 2012 yılı konferansına katılmak üzere ABD'de bir dizi temaslarda bulunan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK'ün önümüzdeki dönemde öncelikli hedeflerinden bir tanesinin uluslararasılaşma olduğunu söyledi.

TASSA'nın bu yıl Maryland Üniversitesi'nde düzenlenen konferansındaki konuşmasında Türkiye'nin bugün Yüksek Öğretim'de yeni fırsatlar ve yeni zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çetinsaya, son yıllarda Türk yüksek öğretiminin dikkate değer bir gelişme kaydettiğini belirtti.

Türkiye'nin dünya ile rekabetinin yetiştirdiği insan gücüne bağlı olduğunu kaydeden Çetinsaya, dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisi olarak Türkiye'nin bu yerini sağlamlaştırabilmesi için daha iyi eğitim almış insan gücüne ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Toplantı sırasında SABAH'ın sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Çetinsaya, kurulun bundan sonraki dönemde öncelikli hedeflerinden birisinin uluslararasılaşma olduğunu belirtirken sistemin iki taraflı işlemesinin amaçlandığını aktardı.

***


Türkiye'nin dünyanın 16.'ıncı, Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisi olması nedeniyle buna uygun insan gücü yetiştirmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, bu rolüne uygun olarak da Türkiye'nin hem kendi öğrencilerini yurt dışına gönderebilmesi hem de en parlak beyinlerini kendisine çekebilmesi gerektiğini söyledi.

Çetinsaya, "Türkiye bir cazibe merkezi olmalı. Bu sadece Türkiye'nin bir bölgesel güç olmasından dolayı ve yakın havzalardan olabilecek bir akış değil, aynı zamanda küresel bir oyuncu olarak da bütün dünyadan öğrenci ve öğretim üyesi çekebileceği bir süreç olmalı. En parlak beyinlerini de yurtdışına doktoraya gönderdikten sonra tekrar kendisine çekebilmeli, uluslararası manada da en parlak öğrencilerini, öğretim üyelerini kendisine çekebilmeli" diye konuştu.

"Önce 2023 hedeflerine ulaşacağız"

Son dönemde Türkiye'deki devlet ve araştırma kuruluşlarının yurtdışından Türkiye'ye dönmek isteyen Türk akademisyenlerine ve öğrencilerine sunduğu programlara da değinen Çetinsaya, bu programların önümüzdeki dönemde yoğunluk kazanacağını da aktardı. Çetinsaya, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için gerekli olan nitelikli insan gücünü artırmaya odaklandıklarını belirtti.

Çetinsaya şöyle devam etti: "Türkiye'nin 2023 hedefleri belli ve bu hedeflere ulaşabilmeniz için nitelikli insan gücünü artırmanız gerekiyor. Burada da ABD gibi ülkelerdeki Türk bilim adamlarının kısa ve uzun vadeli sürelerde Türkiye'ye çekebilmek çok büyük bir avantaj. Bu da nerdeyse Türkiye'de artık bir devlet politikası haline geldi. Bize düşen bunun mekanizmalarını yaratmak. Zaten mevcut bir yol var, TÜBİTAK'ın önemli teşvikleri var, diğer devlet kurumlarının da. Yüksek Öğretim Kurulu olarak biz diğer taraftan Kalkınma Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı olarak dört koldan bu hedefi yakalamak için yeni politikalar geliştireceğiz, yeni mekanizmalar üreteceğiz. "

"Uzun vadeli hedef Küresel dinamiklere uygunluk"

YÖK'ün bir taraftan Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalamak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Çetinsaya, uzun vadede de 21. yüzyılın küresel dünyasına ve dinamiklerine uygun bir yüksek öğretim sistemi yaratmayı amaçladıklarını kaydetti.
DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar