USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
RÖPORTAJLAR

Somali’nin First Lady’si Dr. Hodan İsse: Erdoğan'a ve Türkiye'ye minnettarız

(USASABAH)

Nur Özkan Erbay / Washington DC

Somali Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali'nin Ekonomi Profesörü eşi Dr. Hodan İsse bir dizi temaslar için bulunduğu Washington'da USASABAH'a konuştu.


New York Buffalo Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde de misafir Profesörlük yapan İsse, Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini ABD'de tamamlamış bir akademisyen. Uluslararası Ekonomi, Ekonomik Gelişim, Kamu Finansı ve Yönetimi, Cinsiyet Eşitliği, Dış yardımlar ve Dış ticaret alanlarında uzman olan Dr. İsse sorularımızı yanıtladı.

***

Somali'nin süregelen en önemli sorunları nelerdir?


Somali'de devam eden sorunlarımızın başlıca nedeni klanlara, kutuplara ayrılmış olan toplumun bu çıkmazda kalmış olmasıdır. Sivil savaş toplumu bölmüştür. Refah seviyesi, özellikle genç nüfus için geçerli olan yüksek işsizlik oranı sorunlarımızın başında geliyor. 20 yıl önce doğan bir genç bugüne kadar hayatında şiddetten başka birşey görmedi. Bu yüzden gençliğimiz için uzun süren bir rehabilitasyon sürecini uygulamaya koymamız gerekiyor.. Oysa hepsinin diğer yaşıtları gibi birer doktor, hemşire, avukat olma kapasitesi var. Ne yazık ki bugüne kadar bu fırsat kendilerine sunulmamış. Bu yüzden Türkiye devleti, halkı ve Başbakanı bu anlamda ilk adımların attı. 350 öğrenciye Türkiye tarafından burs verilmesi, bunun yanında Somali'de yeni okullar açılacak olması beklenen umudun doğmasını sağladı. Bunun için minnettarız. 20 yıl sonra bu birlik ve bütünlük için umutlar yeşerdi. Türkiye-Somali dostluğunu özel kılan en önemli unsur iki ülke halkının da birbirlerine olan şefkati. Türkiye bize eşit olarak davranıyor. Yapılan bir kardeşin diğer kardeşine yardım etmesidir. İşte bu Türkiye'nin yardımlarını çok özel kılmaktadır. Gerek Somali'de gerekse dünyanın her köşesindeki her bir Somalili bunun için Türkiye'ye minnettardır.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurul'un da yaptığı konuşmada Somali'de yaşananlara büyük yer ayırdı. Bu konudaki değerlendirmeleriniz nelerdir?

Başbakan Erdoğan ve güzel eşi ile birebir görüşme imkanı bulmuş birisi olarak ilk ağızdan söylemeliyim ki, kendileri ülkeme bugüne kadar gelen liderlerde görmediğim kadar büyük ve içten bir samimiyete, sevecenliğe sahipler. Somalili insanları hissediyorlar, onlara dokunuyor, kucaklıyor ve öpüyorlar. Evet kendi gözlerimle gördüm bunları apaçık bir şekilde. Kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını bile riske sokarcasına Somali'ye dünya kamuoyunun dikkatini çektiler. Ben kendi yaşamımdan ziyade onların yaşamından, can güvenliğinden endişe duydum. Türkiye'ye sağ salim geri döndükleri haberleri gelince şükrettim. Muhteşem insanlar. Başbakan'ın, Türkiye'nin Somali'den kişisel bir çıkarı olacağı düşünülemez.

Bunu diğer ülkeler için de söyleyebilir miyiz peki?

Zannetmiyorum. Türkiye Başbakanı dışında hiçbir lider onun Somaliler nazarındaki yerini alamaz. Afrika son 20 yıldır böylesi bir duruma şahit olmadı. Afrika ülkelerine gelen bazı delegeler o ülkeye geldiklerinde havaalanından bile dışarıya çıkmazlar. Başbakan Erdoğan ve delegasyonu Somali'de neredeyse tüm mülteci kamplarını ziyaret ettiler, Somalilerle oturup konuştular, ihtiyaçlarını, sorunlarını sordular. Bu benzeri görülmemiş bir durum ve gerçekten çok büyük anlam taşıyor ülkem için.

Somali'de iş yapmak isteyen Türkiye'deki yatırımcılara mesajınız nedir?

Somali kullanılmayan doğal kaynaklarla, zenginliklerle dolu. Yatırımcılara Somali'de enstitütüler kurmalarını tavsiye ederim. Ekilecek, dikilecek arazi çok geniş. Hayvancılık için müsait. Değerlendirilecek çok alternatif var. Somaliler girişimci, çalışkan. Amerika'da birçok girişimcilerimiz var.


Afrika'nın geleceği ile ilgili neler söylersiniz?

Afrika'da da Orta Doğu'da yaşanan işsizlikle boğuşan gençlik hareketlerinin benzerleri yaşanıyor. Ekonomik sıkıntılar benzer ancak şu an Afrika'nın 10 yıl öncesine göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Göstergeler yükseliyor, yatırımlar artıyor. Afrika'nın geneli için daha iyi liderler geleceğini umuyoruz. Afrika kıtası çok zengin bir kıta ancak bu zenginlik kendisini için problem yaratıyor. Çünkü bu kaynaklar sadece birkaç kişinin kullanımında ve sahipliğinde. Toplumun geneli, gençler, kadınlar bundan mahrum. İşte bu toplumda polarizasyon yaratıyor. Demokratik kurumlarımız ile önümüzdeki on yıl daha iyi olacağını umuyoruz.

Peki Türk halkına mesajınız nedir? Ortak birçok yönü var Somali ve Türk halkının kültürel ve dini anlamda…

Her geçen gün Türk dostlarımızla daha fazla etkileşim içerisinde olunca daha fazla ortak noktamız olduğunu görüyorum. Ortak değerleri paylaşıyoruz. Arkadaşlığa açık olma, karşılıklı saygının önemi ve gelişmiş merhamet duyguları..İşte tüm bunlar kalplerimizin birlikte atmasına yol açıyor. Bu da sadece bugün değil çok uzun yıllardır dost ve kardeşçe yaşıyor olduğumuzu hissettiriyor.


DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar