USA SABAH 18 Aralık 2018 Salı
RÖPORTAJLAR

Cordoba İnisiyatifi'nin kurucusu İmam Faysal Abdül Rauf: "Herkes Türkiye'nin atacağı adımları dikkatle izliyor"

(USASABAH)

Nur Özkan Erbay / NEW YORK

New York'ta 11 Eylül saldırılarının gerçekleştiği sıfır noktasına birkaç blok ötede inşaatı süren ve ilk sergisi için kapılarını geçtiğimiz gün açan İslam Merkezi Projesi'nin (Park 51) arkasındaki isim İmam Faysal Abdül Rauf ile görüştük. Cumhuriyetçilerin sert eleştiriler getirdiği projeyi yürüten Cordoba İnisiyatifinin kurucusu ve eski dini lideri İmam Faysal Abdül Rauf, Başbakan Erdoğan'ın New York'taki BM temasları sırasında USASABAH'ın sorularını yanıtladı.

***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'deki temaslarını siz de izlediniz. Amerika'da yaşayan bir Müslüman lider olarak kendisinin temaslarını ve verdiği mesajları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence Başbakan Erdoğan'ın ziyareti bir değil birkaç açıdan çok önemliydi. Türkiye, Müslüman âlemi ve Avrupa arasında bir NATO üyesi olarak çok önemli bir köprü vazifesi görüyor. Başbakan Erdoğan Türkiye'de üç kez üst üste seçilebilen tek Başbakan. Türkiye'de yer alan yazılardan okuduğum kadarıyla Erdoğan'ın, Atatürk kadar ve belki de daha fazla, ülkenin ve ülke hedeflerinin yeniden şekillenmesinde etkili olacağı anlaşılıyor.

Arap Baharı konusunda ise hem Washington hem de Avrupa başkentleri Türkiye'ye Arap ülkeleriyle müzakereleri sürdürebilen, onlara model olabilecek bir ülke olarak bakıyor. Bu anlamda Başbakan Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler ve ABD temasları sembolik olarak da son derece önemlidir. İnsanlar onun ağzından çıkan her kelimeyi dikkatle dinliyor. Bu anlamda Türkiye'nin hangi tarafa yönleneceği çok önemli. Türkiye'nin Orta Doğu'daki bu önemi daha da artarak devam edecek.

Türkiye'nin Filistin Sorunu'ndaki performansını nasıl buluyorsunuz?


Filistin konusu, Arap ve Müslüman dünyasında herkesin çözülmesini istediği bir sorun. Bu konunun çözülmesi konusunda umutluyuz, bu anlamda Başbakan Erdoğan'ın sözleri ve çabaları bu konunun hassasiyetini ve aciliyetine ilişkin beklentilerimizin daha yüksek sesle ifade edilmesini sağlamaktadır. Bu konuya gerçekten tüm kesimlerin ilgi göstermesi, sorunun çözümü için kararlılık gösterilmesi gerekiyor.

Amerika'daki Müslüman'ların Türkiye'nin uluslararası alanda artan rolüne ilişkin görüşleri nelerdir?

ABD'deki Müslümanlar olarak Türkiye'nin artan rolünü son derece önemli görüyoruz. Bunun yanında Amerika'daki Müslüman toplumunun rolü de çok önemli. Bu rolümüz süper güç olan Amerika ile Müslüman Âlemi arasında bir köprü olması açısından son derece önemli. Bu alanda Amerika'daki Müslümanlar olarak ilişkilerimizin daha da gelişmesi, arabuluculuk gerçekleştirmek ve mevcut söylemlerin yeniden şekillenmesinde daha büyük bir rol oynamayı arzuluyoruz. Projelerimizi de bunların üzerine planlıyoruz.

Peki Amerika'daki Müslüman toplumunun şuan içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmeleriniz nelerdir? Geçtiğimiz yıl çok olumsuz şeyler yaşandı Müslüman'lara yönelik...

Biliyorsunuz ben olayların tam ortasındaydım. Bence içinde bulunduğumuz durum uzun vadede son derece pozitif. Bazen sekteye uğramalar olabilir. İslamofobinin artması gibi durumlar söz konusu olabilir… Ama bu durum bizim yapmamız gerekenleri, rolümüzü daha da önemli kılar. Amerikan halkının büyük bir çoğunluğu da Müslüman toplum ile ilişkilerini ilerletmek, geliştirmek istiyor. Bu konuda geleceğe ilişkin iyimserim ve tablonun daha da iyi olacağını düşünüyorum.

Özellikle ABD siyasetinde şu an muhalefette olan belli politik grupların İslam'a ve Müslümanlara olan aşırı yaklaşımlarını biliyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

Tabi bazı unsurlar hala Başkan Obama'nın babasının Müslüman olması üzerinden politikalar üretiyor. İslamofobi de zaten Cumhuriyetçi ve Demokratik partiler arasındaki tansiyon ve çekişmenin sonucu ve özellikle Cumhuriyetçi partinin yarattığı tansiyonun ürünüdür. Zaman zaman seçim dönemlerinde bu tansiyon yükselecektir ama ben bu durumun kalıcı olmayacağı kanaatindeyim. Seçimler bittiği andan itibaren tansiyon düşecektir, bu konuda hiçbir şüphem yok.

DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar