USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
RÖPORTAJLAR
Türk-Amerikan Derneği Başkanı Ali Kemaloğlu:

Türk-Amerikan Derneği Başkanı Ali Kemaloğlu: "Türkiye'nin söz sahibi olmasıyla bize olan ilgi de arttı"

(USASABAH)

Nur Özkan Erbay / ANKARA

Türk-Amerikan Kültürel İlişkilerinin Gelişiminde köklü bir kurum olan Türk-Amerikan Derneği (TAD) 60 yıldır aralıksız olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Kurucuları arasında Halide Edip Adıvar'ın da bulunduğu dernek, kurulduğu günden bugüne binlerce Amerikalının Türkçeyi öğrendiği, Türklerin de İngilizceyi öğrendiği bir merkez haline gelmiş durumda. "Amerikan Kültür" olarak da bilinen dernek halen Ankara Cinnah caddesindeki faaliyetlerine devam ediyor.

Yıllar önce lise öğrenimi için AFS Bursu ile ABD'nin New York eyaletinde öğrenim gören ve Pittsburg'da bir süreliğine de doktorluk yapan, Türk-Amerikan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemaloğlu, TAD'ın iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi misyonu ile Türkiye'deki en köklü kurum olduğunu belirterek "Kıbrıs savaşı sırasında ABD'nin Türkiye'ye ambargo uyguladığı dönemde bile derneğimizin faaliyetlerine ara verilmedi" diyor. Derneğin ilk dönemdeki misyonunun daha çok kaliteli İngilizce dil eğitimi vermek olduğunu belirten Kemaloğlu, "Şimdi verdiğimiz dil eğitimi kültürel ilişkilerin geliştirilmesi adına bir araç. Amerikalıların Türkiye ile Türklerin de Amerika ile ilgili önyargılarını kırmak amacımız" diye konuşuyor.

Türkiye'de çalışmak isteyen Amerikalı öğretmen sayısında patlama

Özellikle 2008 yılında yaşanan finans krizi ile bir durgunluk dönemine giren Amerika'dan Türkiye'ye çalışmak için gelen Amerikalı öğretmen sayısında neredeyse bir patlama yaşandığını söyleyen TAD Genel Müdürü Dilek Dengizek Ersenal ise önümüzdeki dönemde derneğin franchising yoluyla tüm Türkiye genelinde dil okullarını yaymayı amaçladığını söyledi.

Türk-Amerikan Derneği, toplumda daha bilinir adıyla 'Amerikan Kültür' ün dünü ve bugününü, Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemaloğlu ve Genel Müdürü Dilek Dengizek Ersenal ile konuştuk.

***
"KURUCULARIMIZ ARASINDA PROF. HALİDE EDİP ADIVAR VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI TEVFİK İLERİ VAR"

Derneğin 60 yıllık serüvenini anlatabilir misiniz bizlere?

Ali Kemaloğlu:
Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye'de alanındaki en aktif derneğiz.
Kıbrıs Barış Harekâtından sonra Amerikan ambargosu döneminde bile derneğimiz bir gün bile çalışmalarına ara vermemiştir. Politikadan uzak kalmıştır ve her zaman karşılıklı ilişkileri geliştirmeye yardımcı olmuştur.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Türk-Amerikan Stratejik ve Model Ortaklığı paralelinde, iki ulusun da birbirlerini daha iyi tanıyacak ve işbirliklerini artıracak şekilde eğitim, kültürel, sosyal, ekonomik alandaki çalışmalarımızla kesintisiz devam ediyor. Üyelerimizin önemli bir kısmı Amerikalı diplomat, akademisyen ve işadamlarından oluşuyor.

Onursal başkanlarımız derneğimizin tüzüğü çerçevesinde ABD Büyükelçisi ve Milli Eğitim Bakanlarımızdır. Her zaman için Kültür Ataşeleri ve ABD Müsteşarları kurulumuzda yer almışlardır. Kurucu üyelerimiz arasında Prof. Halide Edip Adıvar, dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri zamanın İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Ömer Saraç, Robert Koleji Müdürü Dr. Floyd Black gibi isimler yer almıştır.

Şu anda uzun yıllar Türkiye'de görev almış, emekli olmuş ve Türkiye'ye yerleşmeye karar veren Amerikalı diplomat, akademisyen ve işadamları da yönetim kurulumuzdadır.

Örneğin şimdiki ABD Ankara Büyükelçiliği Basın Müşaviri Thomas Leary, ABD Eski Askeri Ataşesi ve Boeing Türkiye temsilcisi Greg Peppin Yönetim Kurulumuzda yer alan isimler arasında.


Dilek Dengizek: Kuruluşundan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir dil kursu olarak faaliyet gösteriyoruz. Amacımız kültürlerarası yakınlaşma ve birbirini anlama imkanı yaratmak. Bu doğrultuda, alanında uzman kişilerin katıldığı entelektüel tartışma ortamları oluşturarak bu alanda geniş bir yelpazede faaliyet ve organizasyonlar düzenliyoruz. Siyasetten uzağız.

Öte yandan derneğimiz, Yabancı dil eğitimini alanında Türkiye'de faaliyet gösteren en köklü kurum. Bugüne kadar yüz binlerce kişi kurumumuzda dil eğitimi aldı.

Sloganımız "Nesilden Nesile Türk-Amerikan Derneği". Toplumda önemli yerlere gelmiş kişilerin birçoğunun yolu buradan geçmiştir ve artık onların torunları da kurumuzda eğitim almaya geliyor.

Şimdi amacımız Türkiye genelinde bu kaliteli eğitimi yaygınlaştırmak Şu an halen merkezimiz Ankara'da olmak üzere Konya, Denizli, İzmir, Antalya ve Eskişehir'de franchising kanalıyla kurulan dil okullarımız var. Önümüzdeki dönemde ise bir Türk-Amerikan Derneği Koleji kurma projemiz var. ABD'nin eğitimi sistemine de uygun İlk ve orta öğretime dönük bir okul projesi. Amerikan kuruluşları ile de bu konuda işbirliğine hazırız.
TAD tarafından verilen bir resepsiyonda Dilek Dengizek Ersenal (ortada)


"ABD'Lİ DİPLOMATLARIN TÜRKÇE ÖĞRENME TALEBİNDE PATLAMA YAŞANIYOR"


Kuruluş misyonunuzda zaman içerisinde ne gibi değişiklikler oldu?

Ali Kemaloğlu:
Kuruluş misyonu olarak ilk zamanlarda amaç dil eğitimi vermekti ama şimdi bu sadece bir araç haline geldi.

Derneğimizin asıl amacı ikili kültürel ilişkileri artırmak, dil eğitimi de buna destek ve kaynak olması açısından çok önemli. Derneğimizin gelirleri bağışlar ve üyelik aidatlarından geliyor yalnızca. Franchising'e yönelmemizin bir sebebi de bu. Diğer şubelerimizde İngilizce eğitimine yoğunlaşıp, merkezimizde ise daha aktif olarak kültürel çalışmalara, burs çalışmalarına, düşünce kuruluşları ile yaptığımız ortak çalışmalara yoğunlaştırmak istiyoruz.

Kültürel ve Eğitim alanındaki çalışmalarınızdan örnekler verebilir misiniz? Faaliyetlerinize ve dil kursunuza özellikle Amerikalılardan gelen ilgi ne seviyede?


Örneğin, Afrikalı-Amerikalı haftalarında etkinlikler düzenleyerek Amerikan kültürünün zenginliğini Türk toplumuna tanıtıyoruz. Öte yandan "İl il Türkiye" programı ile bir hafta boyunca bir şehrimizin mutfağını, kültürünü buradaki yabancı görev üyelerine tanıtıyoruz. Programı Konya, Çorum, Gümüşhane'de yaptık. Bu program yabancı diplomatların çok ilgisini çekiyor. Böylece her iki kültürün birbirini daha yakından tanımasını sağlamaya çalışıyoruz.

Dilek Dengizek Ersenal: Bunların yanı sıra Amerika'dan gelen lise ve üniversite öğrencilerine 2 aylık bir süre içerisinde yoğun bir şekilde Türkçe eğitimi veriyoruz. Sonrasında da yine kısa seyahatlerle değişik illerimizi tanıyorlar. Son 3 yıldır resmi olarak Amerikalı diplomatlara Türkiye'de dil eğitimini biz veriyoruz. Özellikle son dönemde Türkçe derslerimize olan ilginin yoğun bir şekilde artış gösterdiğini söylemek mümkün.

Ali Kemaloğlu: İlginin arttığını gösteren, kültürel alandaki diğer bir önemli projemizde "Stage on The Run" Müzikal topluluğu. Amerikan Müzikallerini, çokuluslu bir kadro ile senede 3 kez sahneye konuyor. 4 gün boyunca gösterimde olan müzikallere neredeyse bin kişi katılıyor. Eskiden bu müzikalde yer alacak katılımcı bulamazken şimdi 100 kişilik bir kadro ile çalışmalarına devam ediyor bu müzikaller.

"2008 KRİZİ SONRASINDA ABD'Lİ ÖĞRETMENLER İŞ ARAMAK İÇİN TÜRKİYE'YE GELİYOR"

ABD'lilerin Türkiye'de Türkçe öğrenme ve ya da İngilizce öğretmenliği yapma konusundaki talepleri nasıl oldu son dönemde?

Dilek Dengizek Ersenal: Türkçe öğrenimi anlamında talep çok arttı. İngilizce öğretmenliğine başvurular konusunda ise Amerika'daki ekonomik krizden sonra Türkiye'de çalışmak isteyen Amerikalı dil öğretmeni başvurularında ciddi bir artış söz konusu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu esnada yoğun bir Amerikalı öğretmen alımı yaptık. Zira öğrencilerimizde de Amerikalı öğretmen talebi yüksek. Türkiye'de çalışan Amerikalı öğretmen sayısında yüzde 70'den fazla bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında kurslarımıza İngilizce öğrenmek için gelen çocuklarımızın sayısı velilerinden gelen talep üzerine her sene yüzde 25 oranında artıyor.

Ali Kemaloğlu: Son yıllarda, Uluslararası alanda daha aktif olması ve daha fazla sesini çıkarıyor olması Türkiye'nin bilinirliliğini ve güvenilirliğini artırdı. Dolayısıyla sadece Amerika'dan değil tüm dünyadan Türkiye'de çalışmak isteyenler, profesyoneller geliyor. Ülkedeki istikrarlı durum ilgiyi artırdı. Biz burada düzenlediğimiz aktivitelere, konferanslara katılımın artmasından, katılımcıların çeşitliliğinden ve sayısından görebiliyoruz bunu.

Türkiye'ye ve aktivitelerimize büyük bir ilgi var.

"DERNEK OLARAK KENDİ YAĞIMIZDA KAVRULUYORUZ, BAĞIMSIZ BİR KURULUŞUZ"

Bundan sonraki dönemde ağırlık vereceğiniz projeler ve alanlar neler olacaktır?

Ali Kemaloğlu: Franchise ile Türkiye'de okullarımızı artırmak ve alanda tek ve en önde gelen, ilk isim olarak akla gelmeyi sürdürmek. Finansal olarak yapımızı güçlendirmek ki daha fazla öğrenciye burs verelim ve daha fazla aktivite düzenleyelim. Türk Amerikan toplumları arasında bir geçiş kapısı olmak. Önyargıları yıkmak. Türkiye'de Amerika'ya, Amerika'da Türkiye'ye karşı önyargılar olabiliyor. Amacımız bu önyargıları yıkmak ve uluslararası alanda Türkiye aleyhine olan lobilere karşı kardeş kuruluşlarla, gerekirse işbirliği yaparak koordinasyonu sağlamak.

Dilek Dengizek Ersenal:
Bazen insanlar kurumumuzun Amerikan hükümeti tarafından desteklendiğini düşünüyorlar ama burası biraz da kendi yağı ile kavrulan bir kurum. Manevi destek alıyoruz ancak bağımsız bir derneğiz. Örneğin, Fransız ve İtalyan Kültür Dernekleri o hükümetler tarafından destekleniyor ancak bir biz tamamıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen bağımsız bir derneğiz. Belki ilk yıllarda Amerikan hükümeti tarafından destekleniyordu ancak soğuk savaş sonrasında özellikle kendi ayakları üzerinde duruyor.

Ali Kemaloğlu: Amerikan hükümetinin kendi tasarrufları çerçevesinde bu tür derneklere yardımı azalttığı için şimdi yapılan yardımlar daha çok proje bazında oluyor çeşitli konferanslarımıza ve sergilerimize. Bu durumdan memnunuz. ABD'nin Türkiye'de bilinmeyen kültürel yönlerine ilişkin organizasyon ve projeler için özellikle memnun edici ölçüde "hibe" yardımlar alıyoruz.

Karşılıklı önyargıların kırılması yolundaki çalışmalarınız neler, nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Ali Kemaloğlu:
Tabi bunları dolaylı olarak yapmak gerekir ki aksi halde Amerikan propagandası yapmak gibi bir algılama olabilir. Biz Amerikan kültürünün zenginliğini göstermek adına faaliyetler düzenliyoruz. Son 10 yılda Orta Doğu'daki değişime paralel olarak bu anlamda farklı algılamalar olabiliyor. Sanatsal, kültürel ve sosyal programlar düzenleyerek bu önyargılar kırılabiliyor. Brezilya, Meksika gibi bir üçüncü ülkeyi tanıtarak da birbirini karşılıklı anlama adına bir pota oluşturabiliyoruz.

"ABD'DEKİ TÜRK KURULUŞLARIYLA BERABER ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

Türk ve Amerikan toplumunun ilişkilerini geliştirmek misyonu ile kurulan bir dernek olarak Türk-Amerikan toplumuna ve derneklerine mesajlarınız nelerdir?

Ali Kemaloğlu: Bağış konusuna misyonumuzu geliştirecek, burslarımızı artıracak şekilde daha da yoğunlaşabiliriz. Bu konuda Amerikalı kuruluşlarla işbirliğine hazırız. Amerika'daki dernekler ile de karşılıklı değişim programları yürütebiliriz.

Amerika'daki dernekler aracılığıyla bize daha fazla heyet ve öğrenci gönderilebilir.

Amerika'da yaşayan Türk ailelerin çocuklarına yaz programızda Türkçe eğitim vermek gibi projelerde birlikte çalışabiliriz.

Dilek Dengizek: Ancak bu konudaki girişimlerimize maalesef hemen cevap alamıyoruz. Öncelikler farklı olabiliyor, belki de doğru kişilere ulaşamıyoruz ama bu noktada kapımız herkese açık. Her konuda yardımcı olmaya hazırız ve diğer derneklerimizi kardeş kuruluş olarak görüyoruz . Bu ilişkinin daha köklü olarak tesis edilmesinde fayda var. Türkiye'ye ilgi arttı ama dernekler olarakeskiden daha fazla iletişim halinde oluyorduk. Bu iletişimde gözle görülür bir azalma var şimdi. Ortak projelere imza atma konusunda sonuç alamıyoruz çok. Biz Türkiye'de bu alandaki tek kurumuz. Zaten kendi alanımızda köklü bir deneyimimiz var. Dolayısıyla her türlü ortak projede yer almaya ve projenin Türkiye ayağı olmaya hazırız.

Ali Kemaloğlu: Biz karşılıklı ilişkilerin, kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin arttırılması adına bir platform sağlıyoruz. Binamız ve tesislerimiz müsait. Finansman olarak da her türlü desteğe, sponsorluklara açığız. Özellikle Türkiye'deki Amerikan kuruluşlarına ev sahipliğini yapabiliriz. Hali hazırda yapıyoruz ama sayılarını artırmak gerekiyor.
DİĞER RÖPORTAJLAR Tüm Röportajlar