USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 03 Ekim 2017 Salı 17:28
  • Güncelleme saati: 01:01

"Watched" Filmi Brooklyn Academy of Music'de

2011-2015 yılları arasında, Brooklyn College'a öğrenci kılığında gelip, öğrencileri takip eden polis memurunun hikayesini anlatan belgesel film Watched, Çarşamba akşamı Brooklyn Academy of Music'de izleyiciyle kavuşacak.


Seküler bir Türk ailesinden geldiğini söyleyen "Melike Ser", 2011 yılı Nisan ayında Brooklyn College'a başlıyor. Okulun ilk zamanlarında, arkadaşlarına, Müslüman kökleriye bağlarını güçlendirmek istediğini anlatan "Mel" Müslüman öğrenciler arasında düzenlenen bir törenle, şehadet getirerek, ihtida ediyor. O günden sonra da sürekli Müslüman öğrencilerle arkadaş oluyor, onları yakından tanıyor, izliyor. Dört yıl boyunca, Müslüman öğrencilerin pikniklerine, buluşmalarına gidiyor, evlerini ziyaret edip, düğünlerine katılıyor. Hatta düğünlerden birinde nedime bile oluyor.

Bu arada öğrencilerden bazılarına hikayesi garip ve tutarsız gelse de, Mel'in ihtida hikayesinin heyecanı onları şüphe etmekten alıkoyuyor. Bazı kızlara sorduğu, "cihat hakkında ne düşünüyorsun?" "kim bu intihar bombacıları" türünden soruların ardından, ismini Google'layınca hiç bir şey bulamayıp bir avukata danışanlar da oluyor.

2015 yılında Mel'in aslında bir polis olduğu ve okula Müslümanları jurnallemeye geldiği ortaya çıktığında içinde bulunduğu grupta büyük bir travmaya sebep oluyor. Watched filmi, öğrencilerin, arkadaşlığa ve sisteme duydukları güven sarsıntısını anlatıyor. Belgesel, dört yıl boyunca güvendikleri bir arkadaşlarınca, gizlice izlenmiş olan öğrencilerle yapılan görüşmelerden oluşuyor. Amerikalıların "yanlış bir şey yapmıyorsan rahatsız olmana gerek yok" yaklaşımına bir cevap niteliğinde; izlenmenin sebep olduğu travma ve güven kırıklığını gözler önüne seriyor ve izlenmenin felç edici etkisinden bahsediyor.

röportaj arşiv
HAVA DURUMU