USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2017 Perşembe 19:19
  • Güncelleme saati: 19:42

'Siyah Papa'nın Casusu Wilfrid S. Blunt' çok satanlar listesinde

Lawrence’ın ‘kâhin’ dediği ünlü İngiliz casus Wilfrid Scawen Blunt'ın yaptıklarını konu alan "Siyah Papa'nın Casusu Wilfrid S. Blunt" bize çok mühim ipuçları veriyor. Kitap, aynı zamanda çok satanlar listesinde de yerini aldı.

Bu kıymetli eser, tamamen İngiliz arşiv belgelerine dayalı olarak yazılmış olup casusluk tarihi açısından büyük ehemmiyet taşımakta, Ortadoğu'nun şekillenişi hakkında mühim ipuçları vermektedir.Eser; konu bağlamında okuyucusunun bilgi dağarcığına ve anlam dünyasına ciddi bir katkı sunmaktadır.

Ünlü İngiliz casus Thomas Edward Lawrence'ın 'kâhin' dediği Wilfrid Scawen Blunt, (1840-1922) hayatını, Müslüman Türkleri Arap topraklarından atmaya ve İslam'da reform yapmaya adamış bir İngiliz casusudur.

Blunt, şimdiki Papa Franciscus'un da mensubu olduğu Cizvitler'e hizmet ediyordu. Churchill'in üstadıydı. Mısırlı, İrlandalı ve Hintli Ulusalcıların ve Jön Türkler'in yakın dostuydu.

Mısır'ın Osmanlı Devleti'nden kopartılmasında büyük rol oynadı. En büyük rakibi olarak gördüğü Sultan II. Abdülhamid Han'ın tahttan indirilişini ve Şerif Hüseyin isyanını görecek kadar uzun yaşadı.

Wilfrid Scawen Blunt'ı ve bağlantılarını bilmeden, ne Cizvitlerin ve Britanya'nın İslam politikasını, ne de günümüz İslam dünyasını anlamak mümkün.

röportaj arşiv
HAVA DURUMU