USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 26 Nisan 2016 Salı 00:51
  • Güncelleme saati: 01:03

Ortadoğu Barışına Selçuklu Modeli - Saray ve Kozmos Sergisi Metropolitan Sanat Müzesi'ndeAmerika'nın New York kentinde bulunan dünyaca ünlü sanat müzesi Metropolitan Art Museum'da , büyük bir Selçuklu sergisi açılıyor. "Saray ve Kozmos: Selçukluların Yükselme devri" isimli sergi, 11. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasındaki dönemin, Türkmenistan'dan Akdeniz'e kadar uzanan görkemli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. 27 Nisan'da New York'luların ziyaretine açılacak olan sergi, 'NoRuz at The Met Fund' ve 'Iranian-American Community'nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Sergide bulunan 270'e yakın obje, Amerika, Avrupa ve Orta Doğu'nun kamuya ait ve özel sanat koleksiyonlarından getirilen seramik, cam, alçı eserler, kağıt üzerinde çalışmalar, ahşap, dokuma ve maden işçiliği eserlerinden oluşuyor. Kuruluşların çoğunun koleksiyonlarından ilk kez ödünç eser verdiği sergiye, Türkmenistan da, bağımsız bir ülke olarak ilk defa tarihi sanat eserlerini uzun bir süreliğine ödünç vermiş olacak.Altı bölümden oluşan serginin ilk bölümünde Selçuklu sultanlarını ve yöneticileri temsil eden eserler bulunuyor. Artuklu beyi Rükneddin Davud'un adını taşıyan 12. yüzyıldan kalma ünlü bölmeli mine tabak ve saray muhafızlarını, emirleri, saray mensuplarını temsil eden alçı kabartmalar serginin bu ilk kısmının eserlerinden.

İkinci bölümde, sultanlar ve saray mensuplarıyla ilişkilendirilen saraydaki hayat ve aktiviteleri, alçı kabartmalar, seramikler, maden işleri ve diğer malzemelerle betimleniyor. Bu bölümün en dikkat çeken eseri, 1217'de kaleme alınan Şahname'nin günümüze ulaşan en eski el yazması.

Üçüncü bölümde Selçuklu dönemine ait, bilim ve teknoloji eserleri yer alıyor. Selçuklu dönemindeki üç yıl boyunca, bilim, tıp ve teknolojide çok önemli icatlar yapılmıştır. İbn-i Rezzaz El Cezeri'nin icatlarına yer veren, Marifetli Mekanik Cihazların İrfan Kitabı ve erken dönem İslami usturlab bu bölümün dikkat çeken eserlerinden. 

Dördüncü bölümde Selçuklu sanatında sıkça rastlanılan, büyük ve küçük objeler üzerindeki gerçek, mitolojik, kompozit hayvan tasvirleri de oldukça önemli bir yer kaplıyor.

Dönemin eşsiz bezemeleriye süslü çeşitli dini kitaplar da serginin beşinci bölümünde yer alıyor. Sünni islamı yaşayan ve yayan Selçuklu Devletinde ciddi bir Hıristiyan nüfus bulunuyordu. Suriye, Cezire ve Anadolu'da Hristiyan ikonografisi taşıyan eserler Selçuklular döneminde üretilmeye devam etti. Sergide bu eserler ve bölgede yaşayan Yahudi nüfusun bir işaretçisi olarak, üzerinde İbranice yazıların bulunduğu bir dinsel tören kasesi de bulunuyor. Çeşitli dini topluluklara genellikle aynı sanatçıların hizmet vermesinin bir sonucu olarak, bu farklı grupların sanat anlayışları ve gelenekleri birbirlerine benzemeye, iç içe geçmeye başlamıştır. Serginin temalarından biri olan, "Ortadoğu barışına Selçuklu Modeli", özellikle bu bölümde dikkat çekici bir biçimde temsil ediliyor.Serginin altıncı ve son bölümü, cenaze töreni sanatına odaklanıyor. Bu bölümde, Selçuklu türbelerinde yer alan anıt mezarlar, mezar taşları, mezarlık eşyaları ve desenli dokumalar sergileniyor.

Sergi kapsamında pek çok eğitim programı ve atölyeler de düzenleniyor.

10 Temmuz'da Aile Öğleden Sonrası; 11 Mayıs, 31 Mayıs, 15 Haziran, 25 Haziran, 8 Temmuz ve 13 Temmuz'da sergi turları; 26 Mayıs'ta Disiplinlerarası Galeri Sohbeti ve 9–11 Haziran'da bir akademik sempozyumu kapsayan eğitim programları da düzenlenecektir. 15 Mayıs'ta düzenlenecek iki bölümlük Sunday at The Met (Met'te Pazar) dönemin bilim ve sanatına odaklanacak. Bu programı takiben, sanatçı Hamid Rahmanian tarafından Şahname'deki bir hikayeden uyarlanan, Feathers of Fire (Ateşin Kanatları) sahnelenecek.

Bütün bu etkinlikler, The Met girişi ile ücretsiz olarak gerçekleşecek.

röportaj arşiv
HAVA DURUMU