USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 26 Şubat 2016 Cuma 20:26
  • Güncelleme saati: 13:57

New York'ta Türk Müziği gecesi - 'Türk Kültüründe Müzik'

New York'lular 1 Mart Salı akşamı önemli bir Türk müziği etkinliğine şahitlik edecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğiyle Makam New York tarafından düzenlenen etkinlikte Türk müziğinin önemli temsilcilerinden Ahmet Erdoğdular Türk müziğinde mihenk taşı olmuş müzisyen ve bestekarların eserlerinden örnekler sunacak ve Türk müziği hakkında bilgiler verecek. Açılış konuşmasını, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül'ün yapacağı konser 4W 43rd Street New York, NY 10036 adresinde saat 19.00'da gerçekleşecek.

2007 yılında Ahmet Erdoğdular tarafından kurulan Makam New York, 2011 yılında dernek ünvanını resmi kurumlardan kazanmış. Misyonu Türk müziği ve kültürünü Amerika'da tanıtıp sevdirmek ve buradaki Türk toplumuna kültür miraslarını öğretip onu yaşatabilmelerini sağlamak olan dernek bu amaca binaen 2012 yılından bu yana Turkish Music Institute isimli bir projeyi hayata geçirmiş. New York'ta gerçekleşen bu projenin bu yıl 5'sini düzenleniyor. 1 Mart Salı akşamı izleyeceğimiz konser de bu projenin bir parçası olarak gerçekleşiyor.

Bu yılki Turkish Music Instiute programı kapsamında, Türk müziğinin usta yorumcularından Ömer Erdoğdular (ney), Yurdal Tokcan (ud), Göksel Baktagir (Kanun), Ahmet Erdogdular (Türk müziği ses teknikleri ve repertuar) ve Ross Daly (Türk müziği makam dersleri ve beste yapma yöntemleri) dersler verecek.

1-5 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan seminer programının bir parçası olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir konser düzenlenecek. Seminer eğitmenleri olan usta müzisyenlerin sahneleyeceği konser 3 Nisan 2016 Pazar günü 20.00'de Merkin Concert Hall (67. Cadde ve Broadway Manhattan) da gerçekleşecek. Konser sonunda düzenlenen resepsiyonda seyirciler ile müzisyenlerin sohbet etme imkanı olacak.

Geçtiğimiz yıllarda dünyanın pek çok farklı yerinden öğrenciye Türk müziğini tanıtan ve başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar her seviyeye açık olan Turkish Music Instiute seminerleri meşk usulü ile, yani hocadan çırağa bilgi aktarımı şeklinde yapılıyor. Seminerlerin, öğrencilerin 5 Nisan akşamı yine Manhattanda vereceği resitalle son bulması planlanıyor.
Bu seminer çalışmaları haricinde, okul öncesi çocuklar için Turkish Story Time projesini de hayata geçirmiş olan Makam New York, ayrıca Ahmet Erdoğdular'ın hazırlayıp sunduğu bir radyo yayını da yapıyor. Radyo yayınını ve tüm etkinlikleri takip etmek için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://makamnewyork.org/

röportaj arşiv
HAVA DURUMU