USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 17 Mart 2014 Pazartesi 17:58
  • Güncelleme saati: 17:59

Gezegen X ve Nemesis hayal ürünüymüş

Güneş sistemimizde bulunduğu tahmin edilen X adlı gezegenin tamamen hayal mahsülü olduğu ortaya çıktı.

ABD'nin Pennsylvania eyaletinden astronom Kevin Luhman'ın NASA'ya ait WISE adlı teleskopu kullanarak yaptığı araştırma yoğunlukla gazdan oluşan ve güneş sisteminin en büyük gezegeni olarak görülen "X"in ve cüce yıldız Nemesis'in var olmadığını ortaya koydu.

ABD merkezli Astrofizik Dergisi'nde yayınlanan sonuçlara göre güneşten 1 milyar 486 milyon kilometre ötede bulunduğuna inanılan ve güneş sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter'den dört kat daha büyük olduğu tahmin edilen "X" detaylı aramalara rağmen bulunamadı. Gezegen X'in varlığı 200 yıl önce Uranüs'ün kararsız yörüngesini açıklamak için ortaya atılmıştı. Buna göre X çekim gücüyle Uranüs'ün dengesini bozuyordu. Gezegen X'in yanında güneş sistemimizi etkilediği düşünülen ve 1980'de varlığı ortaya atılan Nemesis adlı cüce bir yıldızın olduğu ve zaman zaman güneşimize yaklaşarak devasa meteor saldırılarına neden olduğu iddia ediliyordu.

Bu meteor saldırıları 540 milyon yıllık dünya tarihinde beş ayrı toplu canlı soykırımına neden oldu. Yapılan son araştırmalar Nemesis'in de varlığını kanıtlayamadı. Dolayısıyla meteor teorisi de çöktü.

(SABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU