USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 11 Mart 2014 Salı 11:03
  • Güncelleme saati: 11:04

72 dolara alınan da Vinci tablosu 75 milyon dolara satıldı

Rönesans'ın ünlü sanatçısı Leonarda da Vinci'ye ait 1513 tarihli ahşap panel üzerine yağlı boya bir resim 75 milyon dolarlık rekor bir fiyata gizli bir müşteri tarafından satın alındı.Salvator Mundi (Dünya'nın Kurtarıcısı) adlı portre 1958 yılında da Vinci'nin stüdyosunda çalışan başka bir ressama ait olduğu düşünülerek 72 dolara elden çıkarılmıştı.

2000'li yılların başında tabloyu satın alan New York'lu sanat tüccarları Alexander Parish ve Robert Simon eser üzerinde yapılan detaylı temizlik çalışmaları ve onarımların ardından resmin Leonarda da Vinci tarafından yapıldığını kanıtlamıştı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da ünlü müzayede firması Sothbey's tarafından geçen hafta pazartesi günü yapılan açık artırmada 75 ila 80 milyon dolar arası bir fiyata satılan portreyi kimin satın aldığı ise tüm araştırmalara rağmen bilinmiyor. Londra'daki galeri sahiplerinden Anthony Crichton-Stuart söz konusu satış bedelini Da Vinci'nin Batı sanatı için önemi nedeniyle oldukça "makul" olarak niteledi. Crichton-Stuart, "66 santimetre uzunluğundaki portre tüm Batı sanatının en büyüleyici ve önemli ismi tarafından imzanmış" dedi. Hz. İsa'yı elinde kristal bir küre varken gösteren tablonun Fransa Kralı 12. Louis tarafından sipariş edildiği ve 7 yıl içinde tamamlandığı belirtildi. Portrenin daha sonra 1. Charles'ın eline geçtiği ve onun idamının ardından da 2. Charles'ın kontrolü altına geçtiği ifade ediliyor.

Portre daha önce 2011 Kasım ve 2012 Şubat ayları arasında Londra'daki Ulusal Galeri'de yer alan "Leonarda da Vinci: Milan Sarayı'nın Ressamı" adlı sergide görücüye çıkmıştı. 2012 sonlarında da Dallas Sanat Müzesi'ne ödünç olarak verilmişti.

(SABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU