USA SABAH 17 Ekim 2018 Çarşamba
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 11 Şubat 2014 Salı 10:21
  • Güncelleme saati: 10:21

"Müzik yapıyoruz, işkence değil"

Şarkıları, Guantanamo Askeri Üssü'ndeki tutuklulara işkence olarak dinletilen bir müzik grubunun üyeleri ABD hükümetine dava açtı.

Karanlık sahne şovları, gürültülü müzikleri ve depresif şarkı söyleriyle bilinen Skinny Puppy adlı grubun kurucusu Cevin Key "Birileri mahkumlara sağır edici ses seviyelerinde müziğimizi dinletiyor. Hatta bazı tutuklulara 12 saat aralıksız dinlettiklerini öğrendik. Müziğimizi insanların iradesini kırmak, onları sersemletmek ve konuşmaya ikna etmek için kullanıyorlar. Bu durum bizi çok rahatsız ediliyor" dedi.

Aynı zamanda Skinny Puppy'de klavye çalan Key "Biz müziğimizi birilerine zarar versin diye icra etmiyoruz. Fakat anlaşıldığı kadarıyla yetkililer kimseden izin almadan, bizim müziğimizi bu amaçla kullanıyor" açıklamalarında bulundu. 30 yıldır aktif müzik hayatında olan grup adına konuşan Key, "Askerler arasında da birçok dinleyenimiz olduğunu biliyorduk, fakat eserlerimizin bu şekilde kullanıldığından haberimiz yoktu" ifadelerini kullandı.

Skinny Puppy grubunun üyeleri skandal olarak nitelendirdikleri bu olayı eski bir gardiyanın, Guantanamo Askeri Üssü'nde yaşadıklarını anlattığı anı kitabından öğrendiklerini söylüyor. Grup ABD Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı Pentagon'dan talep ettiği tazminatın miktarı ise 666 bin dolar. 666 mitolojik metinlerde şeytanın, kötülüklerin ve karanlık yaratıkların sayısı olarak tasvir ediliyor.

Guantanamo'daki mahkumlara konuşmaları için daha önce de dünyaca ünlü rock grubu Metallica'nın dinletildiği gündeme gelmiş, grubun kurucusu ve bateristi Lars Ulrich iddialara tepki göstermişti.

(SABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU