USA SABAH 22 Şubat 2019 Cuma
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 01:04
  • Güncelleme saati: 01:06

Ertegün Caz Serisi'nin ikinci konserine de tam not

ABD'de ayrımcılığın en şiddetli olduğu dönemlerde kapılarını siyahi müzisyenlere açarak adını caz tarihine yazdıran Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinin düzenlediği ''Ertegün Caz Serisi''nin bu yılki ikinci konseri de seyircilerden tam not aldı.

1940'lı yıllarda aralarında daha sonra dünyanın en tanışmış müzisyenleri haline gelen bir grup siyahi caz sanatçısının enstrümanlarından çıkan nağmelerin yankılandığı büyükelçiliğin tarihi ve görkemli rezidansı, Washington'da ''2013 yılı'' serisiyle, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da cazın merkezi olmaya devam ediyor.
Siyahi müzisyenlere kapılarını açan o dönemki Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Mehmet Münir Ertegün'ün oğulları ve Atlantic Records plak şirketinin kurucuları Ahmet ve Nesuhi Ertegün'ün anısını yaşatmak için düzenlenen konser serisinde, bu kez de ünlü Türk caz vokali Şirin Soysal ve grubu sahneye çıktı. Soysal, güçlü performansıyla izleyicilere tam bir müzik ziyafeti yaşattı.

Washingtonlıların her zaman olduğu gibi yoğun ilgi gösterdiği konser, siyaset, sanat ve iş dünyasını da bir araya getirdi. Konseri, ABD Kongre üyesi John Conyers, ABD'nin Uluslararası Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Susan Johnson Cook, Smithsonian Amerikan Tarihi Müzesi Caz Direktörü John Hasse, Washington'ın tarihi caz kulüplerinden Howard Theater'ın mütevelli heyeti üyesi Chip Ellis gibi seçkin isimlerin de aralarında yer aldığı çok sayıda davetli izledi.

(USASABAH ve Ajanslar)

Etiketler :

röportaj arşiv
HAVA DURUMU