USA SABAH 22 Şubat 2019 Cuma
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 03:42
  • Güncelleme saati: 04:17

Ünlü ressam Erbil'den New York'ta sergi

Ünlü ressam Devrim Erbil, ABD'nin New York kentinde ilk sergisini açtı.

New York Başkonsolosu Levent Bilgen'in de katılımıyla destek verdiği, Manhattan adasının meşhur sanat merkezlerinden Aba Tzarev Galerisi'ndeki açılışta sergiye ilgi büyük oldu.

Uşak doğumlu Erbil, halıları ile meşhur bu kent ile bağından dolayı halı motiflerinden etkilendiğini ve tablolarında sıkça yer verdiğini ifade ederek, şunları belirtti:

"Atalarımızın Orta Asya'dan Anadolu'ya getirdikleri halı, Türklerin insanlığa bir armağanıdır. Hiç bir coğrafyada, ülkede Anadolu kadar zengin halı ve kilim odakları yoktur. Çağdaş sanatın bir ögesi olarak kullandım halıyı. Bunu ilk defa kullanan ben değilim. Sadece ben, Anadolu insanı olarak, Batılı ressamlardan daha iyi yapmalıydım. Halının sadece yere serilen bir nesne olmanın ötesinde, duvarda da seyredilebilir bir kültür mirası olduğu düşüncesini yansıtıyorum."

Bir dönem Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı da yapan Erbil, sergisinde yağlı boya ağırlıklı eserler sunarken, yağlı boyanın başarısı zor bir alan olduğunu belirtti.
Türk ressam, Amerikalı misafirlerin çok etkilendiği sergideki tabloları, bu sergi için özel çalıştığını ve sergi alanındaki tuval ölçülerine göre tablolarının büyüklüğünü belirlediğini söyledi.
Erbil, resimlerin tamamına yakınını 6 ay gibi bir sürede tamamladığına işaret etti.

"Şiirle resim yapıyorum"

"Şiirsel soyutlama diye adlandırdığım yaşamı, insan sevgisinin içimizde yer eden küçük bir rüzgarını, bir kıpırtıyı, bir yakamozu, onların şiirini resimle anlatmaya çalışıyorum. Şiirle resim yapıyorum" diyen sanatçı, tablolarının çoğunun doğa tutkusu üzerine çeşitlemeler ve şiirsel soyutlamalardan oluştuğunu ifade etti.
"Ben insanlara mutluluğu ve yaşam sevincini vermeye çalışıyorum" diye konuşan Erbil, sanatın evrensel yönüyle bütün insanlarda aynı etkiyi oluşturduğunu söylerken, dünyaya hakim olan şiddet probleminin çözülmesinde de sanatın yeri ve önemine vurgu yaptı.

Türk Çağdaş Ressamlar ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı da yapan 1937 doğumlu sanatçı, aynı zamanda dünyaca ünlü Venedik Bienali'ne katılmış ve İspanya hükümeti tarafından sanat bursu ile ödüllendirilmiş. Türkiye'de 1959 yılında, "Soyutçu 7'ler" grubunu kuran Erbil, aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun da öğrencileri arasında.

New York Türk Başkonsolosluğu ve Türk Hava Yolları'nın da desteklediği sergi, Aba Tzarev Galerisi'nde 9 Mayıs'a kadar açık olacak.

(AA)

Etiketler :

röportaj arşiv
HAVA DURUMU