USA SABAH 19 Haziran 2018 Salı
Kültür Sanat
  • Haber giriş tarihi: 17 Nisan 2012 Salı 10:22
  • Güncelleme saati: 10:19

Türkiye sinemasının panoraması New York'ta!

(USASABAH)

The American Turkish Society (Amerikan-Türk Toplumu) ve Film Society of Lincoln Center (Lincoln Center Film Topluluğu) tarafından düzenlenen bir organizasyonla 29 adet önemli Türk filmi New York'ta gösterime giriyor.


1950'li yıllardan günümüze kadar gelen süreçte Türk sinemasının mihenk taşlarını, farklı eğilimlerini ve tatlarını Amerikalı izleyiciye ulaştırmayı planlayan programın adı The Space Between: A Panorama of Cinema in Turkey (Türkiye Sinemasının Panoraması)

Program çerçevesinde Türk sinema tarihine damga vuran filmlerle ilgili bilgilerin ve makalelerin yer aldığı bir kitapçık, detaylı bir web sitesi de hazırlanmış durumda.

Türk sinemasının tartışılacağı paneller ve çeşitli yönetmen, aktör ve eleştirmenlerin yer alacağı tartışma toplantıları da organizasyonun bir parçası olarak hayata geçirilecek.

27 Nisan-10 Mayıs 2012 tarihleri arasında New York'taki Walter Reade Theater ve Howard Gilman Theater, Lincoln Center'da gösterilecek filmler arasında Yılmaz Güney, Fatih Akın, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu ve Nuri Bilge Ceylan gibi yönetmenlerin eserleri bulunuyor.

Moons and Stars Project'in koordinatörlüğünü yürüttüğü programın tamamına ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Etiketler : , , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU